XTERRA Georgia Victoria Bryant 10K/5K Trail 2013

Age Group Results

December 07, 2013


Results By Dirty Spokes Productions


Men: Top Finishers 0-14 15-19 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Women: Top Finishers 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64

6.2 Miles

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Camilla Wenceslau Augusta GA 1178 32 26 52:47.6 52:47.6 8:31/M
2 Annececile Huby Augusta GA 1593 32 28 52:59.8 52:59.8 8:33/M
3 Kari Bradley Decatur GA 1054 42 33 55:08.9 55:08.9 8:54/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Matt Haley Buford GA 1095 30 1 40:04.6 40:04.6 6:28/M
2 Woody Dover Decatur GA 1076 35 2 41:14.8 41:14.8 6:39/M
3 Cam McCarthy Augusta GA 1120 27 3 43:32.0 43:32.0 7:01/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Virginia Brooks Ila GA 1056 47 40 57:21.5 57:21.5 9:15/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Chris Adkins Snellville GA 1001 52 5 46:19.6 46:19.6 7:28/M
Top

Female Grandmasters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Kristine Kester Duluth GA 1110 50 45 57:52.4 57:52.4 9:20/M
Top

Male Grandmasters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Steve Kester Duluth GA 1993 51 10 47:38.0 47:38.0 7:41/M
Top

Male 14 and under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Gage Webb Auburn GA 1174 13 93 1:13:03.3 1:13:03.3 11:47/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Julien Voyles Bogart GA 1166 16 35 56:23.8 56:23.8 9:06/M
2 Alex Nachampassak Buford GA 1127 19 79 1:06:58.3 1:06:58.3 10:48/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Caroline Murphy Suwanee GA 1126 28 71 1:04:58.4 1:04:58.4 10:29/M
2 Jessica Grummer-Strawn Tucker GA 1093 26 95 1:14:03.5 1:14:03.5 11:57/M
3 Kristen Johnson Athens GA 1105 28 104 1:18:01.0 1:18:01.0 12:35/M
4 Whitney Waugh Statham GA 237 29 105 1:18:02.0 1:18:02.0 12:35/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 David Durkin Roswell GA 1078 29 9 47:31.2 47:31.2 7:40/M
2 Kyle Rushing Buford GA 1141 27 16 50:15.3 50:15.3 8:06/M
3 Carlos Lopez Navas Norcross GA 1118 29 20 51:12.5 51:12.5 8:15/M
4 Michael McConnell Athens GA 1121 29 24 52:13.0 52:13.0 8:25/M
5 Paul Brown Lawrenceville GA 1057 27 89 1:09:55.9 1:09:55.9 11:17/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Abby Barnard Kennesaw GA 1034 34 90 1:11:12.1 1:11:12.1 11:29/M
2 Alicia Aponte Atlanta GA 1003 31 101 1:15:51.9 1:15:51.9 12:14/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Stokely Weinberg Atlanta GA 1176 34 17 50:21.0 50:21.0 8:07/M
2 Eric Crider Winder GA 1069 34 27 52:50.1 52:50.1 8:31/M
3 Benjamin Hudson Athens GA 1102 33 30 53:30.3 53:30.3 8:38/M
4 Blake Hartis Athens GA 1096 32 37 56:41.7 56:41.7 9:09/M
5 Brooks Suttle Smyrna GA 1157 34 58 1:01:41.2 1:01:41.2 9:57/M
6 Brandon Forrest Gainesville GA 1082 31 94 1:13:56.7 1:13:56.7 11:55/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Kristi Rhine Monroe GA 1137 39 38 56:42.7 56:42.7 9:09/M
2 Kelly Cooper Lawrenceville GA 1068 36 47 58:44.5 58:44.5 9:28/M
3 Carrie Settles Lawrenceville GA 1146 36 76 1:06:09.6 1:06:09.6 10:40/M
4 Carly Butts Braselton GA 1543 35 80 1:07:09.6 1:07:09.6 10:50/M
5 Eve Hicks Marietta GA 1099 39 96 1:14:07.3 1:14:07.3 11:57/M
6 Autina Jordan Royston GA 1107 35 98 1:14:24.2 1:14:24.2 12:00/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 David Jimenez Watkinsville GA 1104 38 4 44:35.1 44:35.1 7:11/M
2 Eddie Delacruz Suwanee GA 1070 39 8 47:23.9 47:23.9 7:39/M
3 Jeremy Gritton Senoia GA 1090 36 21 51:33.7 51:33.7 8:19/M
4 Keith Dobbs Dallas GA 1074 36 32 54:21.7 54:21.7 8:46/M
5 Michael Butts Flowery Branch GA 1582 39 48 59:19.4 59:19.4 9:34/M
6 Brian Middleton Woodstock GA 1124 37 49 59:33.7 59:33.7 9:36/M
7 Mike Sneed Jefferson GA 1151 38 83 1:08:30.2 1:08:30.2 11:03/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Cynthia Searcy Atlanta GA 1145 41 46 58:26.3 58:26.3 9:25/M
2 Nanie Fulbright Eastanolee GA 1549 43 57 1:01:40.3 1:01:40.3 9:57/M
3 Karilena Meyer Atlanta GA 1123 44 64 1:04:00.3 1:04:00.3 10:19/M
4 Jamie Swedberg Woodville GA 1158 44 81 1:07:37.9 1:07:37.9 10:54/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Joe Juarez Alpharetta GA 1108 42 6 46:23.3 46:23.3 7:29/M
2 Chuck Cartee Winder GA 1645 42 7 47:01.9 47:01.9 7:35/M
3 Glenn Bradley Decatur GA 1055 41 13 48:23.6 48:23.6 7:48/M
4 Jonathan Wald Spokane WA 1169 44 29 53:01.3 53:01.3 8:33/M
5 Paul Shepard Bonaire GA 1148 42 50 1:00:04.7 1:00:04.7 9:41/M
6 Mark Dion Cumming GA 1071 44 52 1:00:16.9 1:00:16.9 9:43/M
7 Jason Austin Hoschton GA 1024 40 62 1:03:42.7 1:03:42.7 10:16/M
8 Jeremy Webb Auburn GA 1173 43 75 1:06:01.8 1:06:01.8 10:39/M
9 Jody Woodall Pendergrass GA 1181 42 84 1:08:56.7 1:08:56.7 11:07/M
10 Billy Yeakey Marietta GA 1182 40 108 1:20:20.9 1:20:20.9 12:57/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Sharon D'Misio Senoia GA 1073 49 51 1:00:12.8 1:00:12.8 9:43/M
2 Kim Walker Lawrenceville GA 1171 45 54 1:00:35.0 1:00:35.0 9:46/M
3 Wyly Obrien Suwanee GA 1130 46 91 1:11:44.4 1:11:44.4 11:34/M
4 Heather Graves Gainesville GA 1086 47 99 1:14:33.2 1:14:33.2 12:01/M
5 Dineen Schile Seneca SC 1144 49 112 1:23:07.1 1:23:07.1 13:24/M
6 Colleen Kelly Westminster SOUTH CARO 1109 47 114 1:24:34.9 1:24:34.9 13:38/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Doug Klassen Cumming CA 1113 46 12 48:08.5 48:08.5 7:46/M
2 Paul Koster Marietta GA 1115 45 14 48:30.1 48:30.1 7:49/M
3 Chris Squires Raleigh NC 1152 49 15 48:55.6 48:55.6 7:53/M
4 Scott Beardsell Peachtree City GA 1051 49 18 50:30.6 50:30.6 8:09/M
5 Rick Rantamaki Dacula GA 1134 48 31 54:21.2 54:21.2 8:46/M
6 Charles Allen Stockbridge GA 230 47 73 1:05:08.1 1:05:08.1 10:30/M
7 Mark Sharpless Lawrenceville GA 1147 49 74 1:05:32.0 1:05:32.0 10:34/M
8 Dale Graves Gainesville GA 1087 45 77 1:06:13.7 1:06:13.7 10:41/M
9 Mark Hartle Stone Mountain GA 1097 48 102 1:17:09.8 1:17:09.8 12:27/M
10 James Stapleton III Cornelia GA 1153 45 115 1:26:17.2 1:26:17.2 13:55/M
11 Roger Grizzell Atlanta GA 1586 46 116 1:40:40.2 1:40:40.2 16:14/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Sheila Stevens Decatur GA 1155 51 66 1:04:17.4 1:04:17.4 10:22/M
2 Norma Rainwater Oakwood GA 273 53 85 1:09:00.3 1:09:00.3 11:08/M
3 Jennifer Coleman Rome GA 1064 52 87 1:09:26.9 1:09:26.9 11:12/M
4 Julie Sauer Lawrenceville GA 1143 54 97 1:14:13.8 1:14:13.8 11:58/M
5 Tammy Sinnette Lawrenceville GA 1150 50 100 1:14:58.0 1:14:58.0 12:05/M
6 Sharon Connell Lawrenceville GA 1066 52 107 1:19:34.7 1:19:34.7 12:50/M
7 Monica Burnette Duluth GA 1061 54 110 1:21:42.4 1:21:42.4 13:11/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Johnny Garner Oakwood GA 244 51 11 47:54.7 47:54.7 7:44/M
2 Larry Grummer-Strawn Tucker GA 1094 50 22 51:39.1 51:39.1 8:20/M
3 Joe Hester Savannah GA 1098 53 23 51:59.1 51:59.1 8:23/M
4 Scott Waldon Lawrenceville GA 1170 51 25 52:40.2 52:40.2 8:30/M
5 Todd Wilson Suwanee GA 1180 50 43 57:38.5 57:38.5 9:18/M
6 Brian Green Snellville GA 1088 50 63 1:03:51.5 1:03:51.5 10:18/M
7 Bill Richardson Cumming GA 1138 53 65 1:04:01.2 1:04:01.2 10:20/M
8 Bob D'Emidio Senoia GA 1091 50 67 1:04:25.8 1:04:25.8 10:23/M
9 Bob Neurath Tucker GA 1129 54 70 1:04:51.1 1:04:51.1 10:28/M
10 William O'Cain Mcdonough GA 1131 51 88 1:09:36.2 1:09:36.2 11:14/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Sue Neurath Tucker GA 1128 56 60 1:03:04.3 1:03:04.3 10:10/M
2 Nozomi Wade Lawrenceville GA 1167 57 68 1:04:30.9 1:04:30.9 10:24/M
3 Joyce Buchleitner Alpharetta GA 1059 56 72 1:05:05.6 1:05:05.6 10:30/M
4 Cheryl Falkenstine Tyrone GA 1080 55 92 1:13:02.4 1:13:02.4 11:47/M
5 Lori Brown Suwanee GA 1058 55 117 1:51:53.4 1:51:53.4 18:03/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 David Leatherman Rocky Face GA 1117 59 19 51:04.0 51:04.0 8:14/M
2 Dale Vanhooser Duluth GA 1164 56 36 56:30.4 56:30.4 9:07/M
3 Phillip Webster Bethlehem GA 1175 57 41 57:28.6 57:28.6 9:16/M
4 Scott Bennett Cumming GA 1050 57 42 57:29.0 57:29.0 9:16/M
5 James Wade Lawrenceville GA 1168 56 53 1:00:22.6 1:00:22.6 9:44/M
6 Judd Bailey Hartwell GA 1028 55 55 1:00:53.3 1:00:53.3 9:49/M
7 Richie Taylor Gainesville GA 1159 56 56 1:01:22.3 1:01:22.3 9:54/M
8 Keith Vaughn Milledgeville GA 1165 56 61 1:03:23.8 1:03:23.8 10:13/M
9 Michael Koval Atlanta GA 1116 55 106 1:18:47.0 1:18:47.0 12:42/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Linda Romero Snellville GA 1139 62 82 1:07:56.1 1:07:56.1 10:57/M
2 Sherry Bilodeau Roswell GA 1052 63 113 1:24:25.8 1:24:25.8 13:37/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Randall Godwin Dalton GA 1085 62 34 55:16.6 55:16.6 8:55/M
2 Don Jones Buford GA 1106 61 39 56:56.7 56:56.7 9:11/M
3 Mark Compton Watkinsville GA 1065 61 44 57:41.6 57:41.6 9:18/M
4 Ron Burnette Duluth GA 1062 60 69 1:04:50.6 1:04:50.6 10:27/M
5 Jay Jackson Loganville GA 1103 64 103 1:17:14.2 1:17:14.2 12:27/M
6 Joe Taylor Bethlehem GA 1160 61 109 1:21:10.8 1:21:10.8 13:05/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Don Burkett Mineral Bluff GA 1060 66 59 1:02:06.0 1:02:06.0 10:01/M
2 David Tinsley Young Harris GA 1161 65 78 1:06:56.0 1:06:56.0 10:48/M
3 Jim Merritt Buford GA 1122 67 86 1:09:09.0 1:09:09.0 11:09/M
Top

Male 70 and over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Robert Holmes Loganville GA 1100 72 111 1:21:42.5 1:21:42.5 13:11/M