XTERRA Georgia Little Mulberry Park Trail Run 2015

Age Group Results

November 14, 2015


Results by Dirty Spokes Productions, LLC


Men: Top Finishers 0- 9 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Women: Top Finishers 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 65-69

3.1 Miles

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Becky Dunn Acworth GA 1262 26 5 22:35.7 22:35.7 7:17/M
2 Rebekah Eubanks Auburn GA 1265 36 20 27:33.6 27:33.6 8:53/M
3 Kiersten Scheule Buford GA 1333 40 21 27:40.9 27:40.9 8:55/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Will Pursell Statham GA 1325 19 1 20:46.9 20:46.9 6:42/M
2 Jeff Given Lawrenceville GA 1272 46 2 21:50.1 21:50.1 7:03/M
3 Bruce Simon Acworth GA 1338 51 3 22:09.3 22:09.3 7:09/M
Top

Male 9 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Flynn Klug Atlanta GA 1292 9 46 31:36.9 31:36.9 10:12/M
2 Andrew Tremblay Buford GA 1345 9 48 32:25.9 32:25.9 10:27/M
3 Jackson Shumaker Flowery Branch GA 1336 9 112 46:01.9 46:01.9 14:51/M
Top

Female 10 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Julia Schroer Dacula GA 111 14 36 29:54.4 29:54.4 9:39/M
2 Madison Leming Buford GA 1295 14 70 36:20.0 36:20.0 11:43/M
3 Zoie Bell Buford GA 1236 13 77 37:23.2 37:23.2 12:04/M
4 Marissa Galvan Gainesville GA 1271 13 85 39:02.9 39:02.9 12:35/M
5 Christa Sailers Gainesville GA 1332 12 87 39:38.0 39:38.0 12:47/M
6 Christina Dixon Gainesville GA 1260 13 101 43:54.7 43:54.7 14:10/M
7 Aleigha Carter Gainesville GA 1245 12 102 43:56.5 43:56.5 14:10/M
8 Bianca Aguilar Gainesville GA 1231 12 103 44:07.5 44:07.5 14:14/M
9 Joeli Dilks Lawrenceville GA 1257 13 115 48:24.1 48:24.1 15:37/M
Top

Male 10 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Ethan Nordman Hoschton GA 1312 13 6 24:00.8 24:00.8 7:45/M
2 Juan Mdina Buford GA 110 13 11 25:08.7 25:08.7 8:06/M
3 Kalen Oliveira Hoschton GA 1314 14 17 26:22.7 26:22.7 8:30/M
4 Aaron Harbin Lilburn GA 1278 13 40 30:54.1 30:54.1 9:58/M
5 Evan Voss Lawrenceville GA 1350 11 92 40:01.0 40:01.0 12:55/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Judy-May Du Preez Cumming GA 1261 19 25 28:03.3 28:03.3 9:03/M
2 Samantha Willie Hoschton GA 1408 15 26 28:11.2 28:11.2 9:05/M
3 Mckenzie Fish Dacula GA 1267 19 82 38:08.7 38:08.7 12:18/M
4 Berenice Martinez Gainesville GA 1302 15 89 39:42.7 39:42.7 12:48/M
5 Clara Jasmin Castaneda Soto Gainesville GA 1247 15 105 44:08.0 44:08.0 14:14/M
6 Angel O'Neill Lawrenceville GA 1317 15 109 45:04.6 45:04.6 14:32/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Bailey Phillips Flowery Branch GA 1321 17 8 24:35.7 24:35.7 7:56/M
2 Kevan Kadkhodaian Fayetteville GA 1288 18 10 24:55.9 24:55.9 8:02/M
3 Trevor Harbin Lilburn GA 1277 15 75 36:54.4 36:54.4 11:54/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Eileen Dilks Atlanta GA 1258 24 117 48:35.4 48:35.4 15:40/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Artemis Kadkhodaian Fayetteville GA 1285 22 19 27:30.4 27:30.4 8:52/M
2 Justan Kadkhodaian Fayetteville GA 1287 24 56 33:43.9 33:43.9 10:53/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Lindsay Crumpton Peachtree City GA 1255 27 24 27:48.8 27:48.8 8:58/M
2 Dana Watroba Braselton GA 1369 26 64 35:13.5 35:13.5 11:22/M
3 Kathleen Oneill Dacula GA 1316 25 88 39:38.6 39:38.6 12:47/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Michael Flynn Acworth GA 1268 25 4 22:34.7 22:34.7 7:17/M
2 Matthew Muller Lawrenceville GA 1308 26 12 25:11.3 25:11.3 8:07/M
3 Thomas Clark Lawrenceville GA 1253 25 13 25:22.8 25:22.8 8:11/M
4 Clay Prickett Covington GA 1324 27 23 27:45.8 27:45.8 8:57/M
5 Bryan Cash Loganville GA 1246 29 29 28:36.1 28:36.1 9:14/M
6 Armand Kadkhodaian Fayetteville GA 1286 26 49 32:26.7 32:26.7 10:28/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Stephanie Lopez Sugar Hill GA 1296 30 43 31:08.1 31:08.1 10:03/M
2 Marie Loudermilk Atlanta GA 1298 32 57 33:54.6 33:54.6 10:56/M
3 Amanda Tolbert Auburn GA 1344 33 63 35:13.4 35:13.4 11:22/M
4 Danielle Hambrick Lawrenceville GA 1276 32 86 39:36.9 39:36.9 12:46/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Andrew Rahmberg Atlanta GA 1326 31 14 25:27.7 25:27.7 8:13/M
2 Justin Webster Snellville GA 1379 31 37 30:17.3 30:17.3 9:46/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jill Lowery Cartersville GA 1300 38 34 29:40.5 29:40.5 9:34/M
2 Melissa Poole Auburn GA 1322 39 39 30:39.1 30:39.1 9:53/M
3 Shalee Murray Buford GA 1310 35 71 36:21.5 36:21.5 11:44/M
4 Maria Wycoff Buford GA 1461 36 76 36:56.4 36:56.4 11:55/M
5 Danielle Avelar Lula GA 1235 38 90 39:49.2 39:49.2 12:51/M
6 Michelle Shumaker Flowery Branch GA 1335 39 95 41:02.2 41:02.2 13:14/M
7 Hillary Lowe Buford GA 1299 39 96 42:05.6 42:05.6 13:35/M
8 Stacey Merck Gainesville GA 1305 39 104 44:08.0 44:08.0 14:14/M
9 Whitney Worthington Dunwoody GA 1442 38 107 44:17.6 44:17.6 14:17/M
10 Melissa Phillips Flowery Branch GA 1318 36 110 45:46.9 45:46.9 14:46/M
11 Stephanie Richmond Flowery Branch GA 1327 39 111 45:59.6 45:59.6 14:50/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jorge Espinoza Molina Duluth GA 1264 38 28 28:16.6 28:16.6 9:07/M
2 Tanner Murphy Dacula GA 1309 36 30 28:38.5 28:38.5 9:14/M
3 Marvic Lopez Sugar Hill GA 1297 35 41 30:58.5 30:58.5 9:59/M
4 Todd Tremblay Buford GA 1346 39 47 31:53.2 31:53.2 10:17/M
5 Paul Hysell Atlanta GA 1283 36 83 38:08.8 38:08.8 12:18/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Stacy Bubelis Buford GA 1242 40 45 31:31.3 31:31.3 10:10/M
2 Elizabeth Nance Auburn GA 1311 43 52 33:09.8 33:09.8 10:42/M
3 Tracy Cann Dacula GA 1244 42 114 47:29.5 47:29.5 15:19/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Chris Foster Acworth GA 1269 44 33 28:49.2 28:49.2 9:18/M
2 Nathan Voss Lawrenceville GA 1349 42 91 40:00.9 40:00.9 12:54/M
3 Josh Springthorpe Dacula GA 1341 40 97 42:26.7 42:26.7 13:41/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Candice Poor Alpharetta GA 1323 45 35 29:44.7 29:44.7 9:35/M
2 Kathy Werner Snellville GA 1386 49 44 31:21.6 31:21.6 10:07/M
3 Cassie Humble Dacula GA 1281 46 55 33:42.5 33:42.5 10:52/M
4 Heather Graves Gainesville GA 1273 49 81 37:47.8 37:47.8 12:11/M
5 Angie Mallard Dacula GA 1144 46 93 40:28.7 40:28.7 13:03/M
6 Lori Dilks Lawrenceville GA 1259 49 116 48:33.7 48:33.7 15:40/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Robbie Christopher Hull GA 1252 46 15 25:29.8 25:29.8 8:13/M
2 Jack Werner Snellville GA 1387 49 16 25:36.2 25:36.2 8:15/M
3 Jeremy Webb Auburn GA 1372 45 22 27:43.7 27:43.7 8:56/M
4 Gary Willie Hoschton GA 1430 47 27 28:12.4 28:12.4 9:06/M
5 Randall Ripley Athens GA 1329 46 31 28:42.4 28:42.4 9:15/M
6 Charles Humble Dacula GA 1282 48 54 33:34.1 33:34.1 10:50/M
7 Edward Jarrett Duluth GA 1284 47 60 34:31.3 34:31.3 11:08/M
8 Brian Phillips Flowery Branch GA 1320 46 65 35:14.4 35:14.4 11:22/M
9 Chris Bell Buford GA 1238 45 78 37:25.8 37:25.8 12:04/M
10 Bill Pitts Johns Creek GA 1170 46 98 42:49.0 42:49.0 13:49/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Heidi Martin Dacula GA 1301 51 32 28:44.1 28:44.1 9:16/M
2 Patti Kadkhodaian Fayetteville GA 1289 52 58 34:11.8 34:11.8 11:02/M
3 Lorraine Cronic Gainesville GA 1254 54 61 34:36.0 34:36.0 11:10/M
4 Lily Leahy Dacula GA 1133 51 62 35:01.7 35:01.7 11:18/M
5 Marilyn Bell Buford GA 1237 51 79 37:26.3 37:26.3 12:05/M
6 Latricia Simpson Flowery Branch GA 1339 50 108 44:51.8 44:51.8 14:28/M
7 Jane Scott Monroe GA 1334 52 118 56:26.5 56:26.5 18:12/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Chris Harper Marietta GA 1090 52 18 27:27.3 27:27.3 8:51/M
2 Thomas Hatchett Demorest GA 1279 53 59 34:20.4 34:20.4 11:05/M
3 Robert Nowell Dacula GA 1313 51 69 35:47.7 35:47.7 11:33/M
4 John Oneill Dacula GA 1315 54 106 44:17.0 44:17.0 14:17/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Sheila Ashford Dacula GA 1233 57 68 35:38.7 35:38.7 11:30/M
2 Lisa Casteel Lawrenceville GA 1248 56 73 36:38.5 36:38.5 11:49/M
3 Leslie Champion Duluth GA 1250 56 94 40:40.4 40:40.4 13:07/M
4 Lori Brown Suwanee GA 1241 57 119 1:03:25.9 1:03:25.9 20:27/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Paul Kidder Atlanta GA 1290 58 7 24:24.6 24:24.6 7:52/M
2 Brion Friedman Atlanta GA 1270 59 9 24:51.0 24:51.0 8:01/M
3 Bill Hackney Acworth GA 1275 55 42 31:03.4 31:03.4 10:01/M
4 Rich McCoy Lawrenceville GA 1303 58 50 32:43.7 32:43.7 10:33/M
5 Jed Hodges 1280 55 53 33:13.6 33:13.6 10:43/M
6 Bill Ripley Watkinsville GA 1330 55 66 35:18.7 35:18.7 11:23/M
7 Leonard Ashford Dacula GA 1234 56 67 35:22.8 35:22.8 11:25/M
8 Craig Fish Dacula GA 1266 55 84 38:10.2 38:10.2 12:19/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Charles Safford Roswell GA 1331 63 51 33:07.4 33:07.4 10:41/M
2 Scott Dickson Atlanta GA 1256 64 80 37:33.8 37:33.8 12:07/M
3 Glenn Champion Duluth GA 1251 62 100 43:40.3 43:40.3 14:05/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Susan Burkett Mineral Bluff GA 1243 67 99 43:24.7 43:24.7 14:00/M
2 Maria Bergese 1239 65 113 46:20.8 46:20.8 14:57/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jim Merritt Buford GA 1306 69 38 30:28.5 30:28.5 9:50/M
2 Jesse B Elrod III Buford GA 1263 66 72 36:34.3 36:34.3 11:48/M
Top

Male 70 and over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Charlie Siler Newnan GA 1337 71 74 36:47.5 36:47.5 11:52/M