XTERRA Georgia Little Mulberry Park Trail Run 2015

Age Group Results

November 14, 2015


Results by Dirty Spokes Productions, LLC


Men: Top Finishers 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Women: Top Finishers 0-14 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 70-99

6.2 Miles

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Katie Bennett Atlanta GA 1033 33 19 45:34.7 45:34.7 7:21/M
2 Tasha Jenkins Duluth GA 1109 46 22 46:22.5 46:22.5 7:29/M
3 Dawn Graeser Dacula GA 1080 41 35 48:18.5 48:18.5 7:47/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Matt Haley Buford GA 1084 32 1 37:04.7 37:04.7 5:59/M
2 Chris Harper Marietta GA 1091 27 2 38:47.5 38:47.5 6:15/M
3 Davin Melton Runhigh City GA 1152 23 3 38:51.2 38:51.2 6:16/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Julie Wood Marietta GA 1224 41 37 48:51.3 48:51.3 7:53/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Carlos Resendil Tucker GA 321 44 5 41:48.8 41:48.8 6:45/M
Top

Female Grandmasters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Loraine Hillard Flowery Branch GA 1099 57 56 52:41.7 52:41.7 8:30/M
Top

Male Grandmasters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Tim Locke Monroe GA 1137 52 8 42:43.1 42:43.1 6:53/M
Top

Female 14 and under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Nina Klug Atlanta GA 1128 12 135 1:06:48.1 1:06:48.1 10:46/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Tradd Kempton Lawrenceville GA 1123 18 79 55:07.3 55:07.3 8:53/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Brittany Wilson Alto GA 1222 24 45 50:20.8 50:20.8 8:07/M
2 Elise Thompson Atlanta GA 1204 23 108 1:01:45.5 1:01:45.5 9:58/M
3 Allie Elson Woodstock GA 1066 20 147 1:09:21.4 1:09:21.4 11:11/M
4 Kaleigh Klassen Cumming GA 1127 23 164 1:15:03.2 1:15:03.2 12:06/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Luke Allegood Atlanta GA 1023 20 21 46:16.8 46:16.8 7:28/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Rosanna Bell Atlanta GA 1032 29 39 49:35.3 49:35.3 8:00/M
2 Ally Mooney Marietta GA 1154 27 64 53:31.3 53:31.3 8:38/M
3 Hilary Wadsworth Atlanta GA 1213 26 78 55:02.6 55:02.6 8:53/M
4 Camille Gregory Brentwood TN 1083 25 85 56:48.3 56:48.3 9:10/M
5 Kristina Kaylen Atlanta GA 1119 29 86 56:55.2 56:55.2 9:11/M
6 Blair Mayer Grayson GA 1147 27 110 1:02:12.6 1:02:12.6 10:02/M
7 Morgan Ceravolo Buford GA 1047 29 179 1:27:15.2 1:27:15.2 14:04/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Alex Lohse Atlanta GA 1139 26 10 43:25.6 43:25.6 7:00/M
2 Kevin Murray Atlanta GA 1157 28 13 43:33.2 43:33.2 7:01/M
3 Corey Campbell Atlanta GA 1046 29 15 43:45.0 43:45.0 7:03/M
4 Jeremy Henderson Athens GA 1095 29 17 44:14.3 44:14.3 7:08/M
5 Bobbie Hewell Lula GA 1098 26 46 50:35.0 50:35.0 8:10/M
6 Jonathan Andersen Buford GA 1025 29 90 57:23.6 57:23.6 9:15/M
7 Matthew Ramsey Hoschton GA 1181 28 93 58:16.9 58:16.9 9:24/M
8 Justin Brainard Norcross GA 1038 29 127 1:04:37.0 1:04:37.0 10:25/M
9 Patrick McLaughlin Atlanta GA 1151 29 149 1:10:22.0 1:10:22.0 11:21/M
10 Jacob Slape Monroe GA 1195 29 176 1:27:10.2 1:27:10.2 14:04/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Lisa Harris Atlanta GA 1092 33 36 48:23.9 48:23.9 7:48/M
2 Leslie Thompson Madison WI 1205 34 47 50:47.2 50:47.2 8:11/M
3 Ashley Hindenlang Atlanta GA 1100 33 103 1:00:05.1 1:00:05.1 9:41/M
4 Lauren Hite Pensacola FL 1101 34 133 1:06:40.3 1:06:40.3 10:45/M
5 Kristen Kimmel Atlanta GA 1125 33 142 1:07:59.7 1:07:59.7 10:58/M
6 Stefana Kornicer Atlanta GA 1129 30 143 1:08:02.1 1:08:02.1 10:58/M
7 Lala Tambora Macon GA 1201 34 151 1:12:45.0 1:12:45.0 11:44/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Omar Rogel Duluth GA 80 34 6 41:58.5 41:58.5 6:46/M
2 Burke Lofland Sandy Springs GA 1138 34 28 47:30.4 47:30.4 7:40/M
3 Dan Alexander Brookhaven GA 1021 32 41 49:57.0 49:57.0 8:03/M
4 Tao Ventre Flowery Branch GA 1209 31 52 51:50.3 51:50.3 8:22/M
5 Takahiro Kasetani Duluth GA 1118 31 62 53:17.8 53:17.8 8:36/M
6 Jordan Eck Hoschton GA 1063 34 65 53:36.2 53:36.2 8:39/M
7 Ryan Ard Atlanta GA 1026 32 68 53:49.1 53:49.1 8:41/M
8 Andrew Pearl Gainesville GA 1167 33 74 54:40.7 54:40.7 8:49/M
9 Mike Johnson Athens GA 1112 31 116 1:03:01.7 1:03:01.7 10:10/M
10 Brad Birney Flowery Branch GA 1035 33 123 1:04:02.2 1:04:02.2 10:20/M
11 Eric Winslette Macon GA 1223 30 152 1:12:46.2 1:12:46.2 11:44/M
12 Jason Dhabliwala Norcross GA 325 30 165 1:15:13.3 1:15:13.3 12:08/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Lily Ye Atlanta GA 1229 39 58 53:03.3 53:03.3 8:33/M
2 Paola Cuartan Braselton GA 71 39 97 59:16.9 59:16.9 9:34/M
3 Johnna Keller Decatur GA 1121 39 148 1:09:26.9 1:09:26.9 11:12/M
4 Krista Fielding Jefferson GA 1073 35 155 1:13:02.1 1:13:02.1 11:47/M
5 Jacque Gregory Roswell GA 1082 38 171 1:20:58.3 1:20:58.3 13:04/M
6 Danica Pruitt Flowery Branch GA 1177 36 178 1:27:14.9 1:27:14.9 14:04/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Mark Loudon-Brown Atlanta GA 1140 35 4 40:18.3 40:18.3 6:30/M
2 Stefano Rieppi Atlanta GA 1186 36 7 42:21.4 42:21.4 6:50/M
3 Mark Jackson Atlanta GA 1108 36 18 45:34.1 45:34.1 7:21/M
4 Michael Mauk Lawrenceville GA 1146 36 24 46:49.5 46:49.5 7:33/M
5 Brian Jubeck Madison WI 1117 39 42 50:05.3 50:05.3 8:05/M
6 Reginald Williamson Atlanta GA 1221 35 54 52:23.8 52:23.8 8:27/M
7 Yoshihiro Ueda Dunwoody GA 1206 36 66 53:37.8 53:37.8 8:39/M
8 Hironobu Nishihara Gainesville GA 1159 35 67 53:38.5 53:38.5 8:39/M
9 Kevin Queen Hoschton GA 1178 39 72 54:38.1 54:38.1 8:49/M
10 Brandon Chromek Dacula GA 1049 38 73 54:38.9 54:38.9 8:49/M
11 Carlos Felfoldi Atlanta GA 1071 38 76 54:50.5 54:50.5 8:51/M
12 Joseph Siskey Jefferson GA 1194 38 80 55:28.5 55:28.5 8:57/M
13 James Yanulavich II Alpharetta GA 1228 39 87 56:59.7 56:59.7 9:11/M
14 Josh Key Dacula GA 1124 37 92 57:53.3 57:53.3 9:20/M
15 Andrew Stochel Lawrenceville GA 1197 38 101 59:45.3 59:45.3 9:38/M
16 Joel Strasser Dacula GA 1199 36 109 1:01:59.3 1:01:59.3 10:00/M
17 Zachary Reed Hoschton GA 1183 35 131 1:06:23.4 1:06:23.4 10:42/M
18 Dylan Hite Pensacola FL 1102 36 132 1:06:24.2 1:06:24.2 10:43/M
19 Leonardo Cuartan Braselton GA 349 39 169 1:16:59.6 1:16:59.6 12:25/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Kristi Rhine Watkinsville GA 1185 41 88 57:07.2 57:07.2 9:13/M
2 Melissa Hatchett Demorest GA 1094 40 91 57:44.3 57:44.3 9:19/M
3 Andrea Elkon Atlanta GA 1065 41 98 59:26.9 59:26.9 9:35/M
4 Stacie Vrooman Chamblee GA 1210 43 99 59:28.2 59:28.2 9:35/M
5 Julie Fernstrum Dacula GA 1072 43 130 1:05:31.4 1:05:31.4 10:34/M
6 Karen Hersey Marietta GA 1097 42 167 1:16:15.6 1:16:15.6 12:18/M
7 Sarah Lee Statham GA 1134 43 174 1:24:50.5 1:24:50.5 13:41/M
8 Wendy Bass Flowery Branch GA 1029 42 177 1:27:13.7 1:27:13.7 14:04/M
9 Margaret Eklund Kennesaw GA 1064 43 184 1:35:56.6 1:35:56.6 15:28/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Chris Weiss Alpharetta GA 1218 41 9 43:08.4 43:08.4 6:57/M
2 David Jimenez Watkinsville GA 1110 40 14 43:42.6 43:42.6 7:03/M
3 Simone Bergese Lawrenceville GA 1034 40 16 44:03.0 44:03.0 7:06/M
4 Derek Nordman Hoschton GA 1161 40 20 45:41.3 45:41.3 7:22/M
5 Tony Hammett Douglasville GA 1086 40 23 46:44.3 46:44.3 7:32/M
6 Kenneth Walker Marietta GA 1215 44 26 47:06.0 47:06.0 7:36/M
7 Keith Zielinski Snellville GA 1230 44 31 47:49.4 47:49.4 7:43/M
8 Joe Juarez Alpharetta GA 1116 44 32 47:55.1 47:55.1 7:44/M
9 Evan Perry Cumming GA 1168 42 34 48:11.4 48:11.4 7:46/M
10 John Indorf Suwanee GA 1107 44 43 50:10.4 50:10.4 8:05/M
11 Seth Rhine Watkinsville GA 1184 41 49 51:39.1 51:39.1 8:20/M
12 Derek Lee Statham GA 1136 44 51 51:42.1 51:42.1 8:20/M
13 Mitchell Lowery Cartersville GA 1142 40 70 54:07.5 54:07.5 8:44/M
14 Brian Kearney Lawrenceville GA 1120 43 71 54:17.4 54:17.4 8:45/M
15 John Burchfield Buford GA 1042 41 94 58:53.1 58:53.1 9:30/M
16 Matt Butterworth Buford GA 1044 42 96 59:10.9 59:10.9 9:33/M
17 Devang Dave Atlanta GA 1060 41 106 1:01:26.6 1:01:26.6 9:55/M
18 Jake Schneider Lawrenceville GA 1189 42 115 1:03:01.3 1:03:01.3 10:10/M
19 Garth Hixson Bogart GA 1103 43 122 1:03:52.5 1:03:52.5 10:18/M
20 Jody Woodall Pendergrass GA 1225 44 134 1:06:41.5 1:06:41.5 10:45/M
21 Christian Farrell Atlanta GA 1070 41 140 1:07:42.0 1:07:42.0 10:55/M
22 Sak Lee Sugar Hill GA 1135 42 170 1:17:28.1 1:17:28.1 12:30/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Marie Conley Hoschton GA 1055 45 38 49:34.7 49:34.7 8:00/M
2 Pamela Hall Athens GA 1085 49 57 52:46.1 52:46.1 8:31/M
3 Kim Walker 1216 47 77 54:51.3 54:51.3 8:51/M
4 Kristi Kempton Lawrenceville GA 1122 46 105 1:01:25.2 1:01:25.2 9:54/M
5 Emily Finn-Larkin Suwanee GA 1074 48 156 1:13:19.1 1:13:19.1 11:50/M
6 Jill Prouty Sharpsburg GA 1176 45 157 1:13:24.7 1:13:24.7 11:50/M
7 Annette Larkins Mcdonough GA 1131 47 175 1:25:47.4 1:25:47.4 13:50/M
8 Julie Pitts Johns Creek GA 1169 45 187 1:46:07.4 1:46:07.4 17:07/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 David Parsons Marietta GA 1165 45 11 43:27.2 43:27.2 7:00/M
2 Doug Klassen Cumming GA 1126 48 30 47:35.8 47:35.8 7:40/M
3 Mark Dion Cumming GA 1062 46 33 48:05.7 48:05.7 7:45/M
4 David Allegood Atlanta GA 1022 49 55 52:33.0 52:33.0 8:29/M
5 Kenneth Roebuck Lawrenceville GA 1187 48 75 54:41.9 54:41.9 8:49/M
6 Ron Nocera Lawrenceville GA 1160 46 145 1:08:38.3 1:08:38.3 11:04/M
7 Dale Graves Gainesville GA 1081 47 150 1:11:23.0 1:11:23.0 11:31/M
8 Scott Johnson Marietta GA 1113 48 161 1:14:43.0 1:14:43.0 12:03/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Michelle White Suwanee GA 1220 50 104 1:00:14.6 1:00:14.6 9:43/M
2 Julie Neville Atlanta GA 1158 50 107 1:01:41.1 1:01:41.1 9:57/M
3 Maria Hybinette Suwanee GA 1106 52 121 1:03:48.4 1:03:48.4 10:17/M
4 Patricia Cuomo Sandy Springs GA 1058 50 136 1:06:48.2 1:06:48.2 10:46/M
5 Tammy Sinnette Lawrenceville GA 1193 52 159 1:14:02.8 1:14:02.8 11:56/M
6 Catherine Soda Dacula GA 1196 54 162 1:14:51.8 1:14:51.8 12:04/M
7 Regina Talley Dillard GA 1200 50 173 1:24:14.5 1:24:14.5 13:35/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Johnn Garner 1078 53 25 46:56.3 46:56.3 7:34/M
2 Dan Jones Atlanta GA 1115 52 27 47:15.2 47:15.2 7:37/M
3 Rick Rantamaki Buford GA 1182 50 29 47:32.6 47:32.6 7:40/M
4 David Johns Buford GA 1111 51 40 49:56.1 49:56.1 8:03/M
5 Scott Beardsell Peachtree City GA 1031 51 44 50:15.2 50:15.2 8:06/M
6 Scott Waldon Lawrenceville GA 1214 53 60 53:07.0 53:07.0 8:34/M
7 Brett Jones Lawrenceville GA 1114 51 61 53:10.2 53:10.2 8:35/M
8 Sergio Hernandez Norcross GA 1096 54 69 54:04.7 54:04.7 8:43/M
9 Robert Conley Hoschton GA 1054 51 102 1:00:02.2 1:00:02.2 9:41/M
10 Gary Shay Hoschton GA 1192 53 112 1:02:39.6 1:02:39.6 10:06/M
11 Mark Prater Sandy Springs GA 1173 50 117 1:03:04.0 1:03:04.0 10:10/M
12 Steve Thomas Braselton GA 1203 52 128 1:04:56.8 1:04:56.8 10:28/M
13 Glenn West Suwanee GA 1219 51 154 1:12:59.7 1:12:59.7 11:46/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Kathleen Rabenold Alpharetta GA 1179 56 59 53:03.9 53:03.9 8:33/M
2 Nozomi Wade Lawrenceville GA 1212 59 111 1:02:28.9 1:02:28.9 10:05/M
3 Andrea Morgan Atlanta GA 1155 59 125 1:04:26.4 1:04:26.4 10:24/M
4 Norma Rainwater 1180 55 129 1:05:23.4 1:05:23.4 10:33/M
5 Susan Wyman Hayesville NC 1227 56 160 1:14:08.0 1:14:08.0 11:57/M
6 Lisa Bonefas Arlington TX 1037 55 183 1:35:40.1 1:35:40.1 15:26/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Riaan Malan Loganville GA 1143 55 12 43:29.6 43:29.6 7:01/M
2 Dale Vanhooser Duluth GA 1208 58 48 51:27.4 51:27.4 8:18/M
3 James Odell Gainesville GA 1162 56 50 51:39.6 51:39.6 8:20/M
4 Dennis Lane Sugar Hill GA 1130 55 63 53:21.8 53:21.8 8:36/M
5 Rich Woodfield Norcross GA 1226 58 83 56:06.5 56:06.5 9:03/M
6 Phillip Webster Bethlehem GA 1217 59 84 56:14.9 56:14.9 9:04/M
7 James Wade Lawrenceville GA 1211 58 89 57:11.5 57:11.5 9:13/M
8 Mark Elson Woodstock GA 1067 56 100 59:43.9 59:43.9 9:38/M
9 Barrett Scott Monroe GA 1191 59 114 1:02:50.3 1:02:50.3 10:08/M
10 Darryl Camp Flowery Branch GA 1045 56 119 1:03:11.6 1:03:11.6 10:11/M
11 Dana Dangar Cumming GA 1059 58 120 1:03:20.1 1:03:20.1 10:13/M
12 T. Kent Hammond Atlanta GA 1087 57 124 1:04:15.6 1:04:15.6 10:22/M
13 Kurt Schwanemann Dacula GA 1190 59 126 1:04:33.8 1:04:33.8 10:25/M
14 Bryan Church Kennesaw GA 1050 57 137 1:07:06.6 1:07:06.6 10:49/M
15 Gary Holt Douglasville GA 1105 55 146 1:09:00.7 1:09:00.7 11:08/M
16 Rusty O'Shields Suwanee GA 1163 58 163 1:14:52.1 1:14:52.1 12:05/M
17 Terry Patterson Providence RI 1166 56 168 1:16:17.5 1:16:17.5 12:18/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Maria Marlowe Auburn GA 1145 61 141 1:07:47.6 1:07:47.6 10:56/M
2 Lisa Hancock Clarkesville GA 1088 61 153 1:12:49.8 1:12:49.8 11:45/M
3 Janice Pope Lawrenceville GA 1171 61 158 1:13:35.7 1:13:35.7 11:52/M
4 Kathy Allen Clayton GA 1024 62 180 1:29:25.0 1:29:25.0 14:25/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Dave Morgan Atlanta GA 1156 60 53 52:05.2 52:05.2 8:24/M
2 Brian Lavender Flowery Branch GA 1132 62 81 55:59.3 55:59.3 9:02/M
3 Jim Hancock Clarkesville GA 1089 61 82 56:04.6 56:04.6 9:03/M
4 Mark Compton Watkinsville GA 1053 63 95 59:01.1 59:01.1 9:31/M
5 Don Cole Monroe GA 1051 62 118 1:03:06.6 1:03:06.6 10:11/M
6 Richard Stokes Bethleham GA 1198 63 138 1:07:14.5 1:07:14.5 10:51/M
7 Joe Taylor Bethlehem GA 1202 63 172 1:24:06.0 1:24:06.0 13:34/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Don Burkett Mineral Bluff GA 1043 68 113 1:02:43.7 1:02:43.7 10:07/M
2 Steve Michael Woodstock GA 1153 67 144 1:08:26.2 1:08:26.2 11:02/M
3 Roger Roy Dahlonega GA 1188 67 166 1:15:38.3 1:15:38.3 12:12/M
4 Richard Prokesch Atlanta GA 1175 65 181 1:30:01.5 1:30:01.5 14:31/M
Top

Female 70 and over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Joyce Hodges 1104 79 186 1:36:47.1 1:36:47.1 15:37/M
Top

Male 70 and over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Walter Harvey Jefferson GA 1093 72 139 1:07:24.7 1:07:24.7 10:52/M
2 Richard Blue Atlanta GA 1036 70 182 1:35:25.0 1:35:25.0 15:23/M
3 Lewis McDonald Atlanta GA 1149 70 185 1:35:56.8 1:35:56.8 15:28/M