XTERRA Georgia Little Mulberry Park Trail Run 2014

Age Group Results

November 15, 2014


Results By Dirty Spokes Productions,LLC


Men: Top Finishers 0-14 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Women: Top Finishers 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59

6.2 Miles

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Tara Mooney Atlanta GA 133 32 13 44:15.8 44:15.8 7:08/M
2 Elizabeth George Atlanta GA 64 35 17 46:07.3 46:07.3 7:26/M
3 Lauren Johnson Atlanta GA 100 33 37 49:56.6 49:56.6 8:03/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Matt Haley Buford GA 1 31 1 37:23.6 37:23.6 6:02/M
2 Edwin Ortiz Atlanta GA 140 36 2 41:26.8 41:26.8 6:41/M
3 Carlos Resendiz Tucker GA 375 43 3 41:55.7 41:55.7 6:46/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Christi Daprano Evans Fayetteville GA 36 51 58 53:16.1 53:16.1 8:35/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Lincoln Weis Atlanta GA 194 46 4 42:05.8 42:05.8 6:47/M
Top

Female Grandmasters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Sabra Cohen Marietta GA 24 56 64 54:06.4 54:06.4 8:44/M
Top

Male Grandmasters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Riaan Malan Loganville GA 121 54 5 42:11.3 42:11.3 6:48/M
Top

Male 14 and under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Joseph Urbanowicz Atlanta GA 186 12 29 48:01.2 48:01.2 7:45/M
2 Morgan Barker Buford GA 4 13 110 1:01:58.1 1:01:58.1 10:00/M
3 Alexander Crabb Dacula GA 28 13 114 1:02:47.5 1:02:47.5 10:08/M
4 Thomas Crabb Dacula GA 27 14 115 1:03:04.3 1:03:04.3 10:10/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Brittany Wilson Alto GA 203 23 56 53:10.7 53:10.7 8:35/M
2 Kelly Doyle Marietta GA 42 24 102 1:00:55.3 1:00:55.3 9:50/M
3 Shelby Rittweger Marietta GA 156 23 103 1:00:55.5 1:00:55.5 9:50/M
4 Ehren Mercer Brooks GA 130 24 139 1:06:50.6 1:06:50.6 10:47/M
5 Bailey Hurst Norcross GA 116 22 146 1:11:08.3 1:11:08.3 11:28/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Cole Mitchell Braselton GA 132 24 6 42:17.5 42:17.5 6:49/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Savannah Bley Gainesville GA 12 26 46 50:58.3 50:58.3 8:13/M
2 Xin Jia Decatur GA 98 28 125 1:04:50.6 1:04:50.6 10:27/M
3 Jennifer Gaines Atlanta GA 57 29 135 1:06:22.2 1:06:22.2 10:42/M
4 Lydia Van Pelt Griffin GA 187 25 155 1:15:05.0 1:15:05.0 12:07/M
5 Jessica Willis Auburn GA 202 29 173 1:22:37.4 1:22:37.4 13:20/M
6 Caroline Sison Duluth GA 166 29 185 1:54:01.3 1:54:01.3 18:23/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Corey Campbell Atlanta GA 20 28 9 42:54.4 42:54.4 6:55/M
2 Eric North Decatur GA 138 25 23 47:24.5 47:24.5 7:39/M
3 Bobbie Hewell Lula GA 81 25 27 47:56.5 47:56.5 7:44/M
4 Brian Gregoire Atlanta GA 70 26 42 50:15.6 50:15.6 8:06/M
5 Ryan Kantanen Braselton GA 105 25 57 53:11.9 53:11.9 8:35/M
6 Luke Whiteside Athens GA 198 27 87 58:10.1 58:10.1 9:23/M
7 Brant Stephens Braselton GA 171 25 99 1:00:42.2 1:00:42.2 9:47/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Stephanie Bentley Stockbridge GA 8 33 41 50:13.6 50:13.6 8:06/M
2 Natalia Firment Winder GA 56 32 92 59:25.7 59:25.7 9:35/M
3 Holly Rogers Smyrna GA 161 32 100 1:00:49.8 1:00:49.8 9:49/M
4 Kathleen Cruthirds Suwanee GA 34 33 109 1:01:53.6 1:01:53.6 9:59/M
5 Mola Bergese Winder GA 9 31 123 1:04:16.0 1:04:16.0 10:22/M
6 Mary Wikswo Lawrenceville GA 200 31 154 1:14:54.9 1:14:54.9 12:05/M
7 Megan Hawk Warner Robins GA 80 33 170 1:21:49.8 1:21:49.8 13:12/M
8 Laura Mayfield Dacula GA 374 30 172 1:22:37.1 1:22:37.1 13:20/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Lam Huynh Atlanta GA 89 34 18 46:09.3 46:09.3 7:27/M
2 Matthew McNamara Dunwoody GA 127 34 19 46:09.4 46:09.4 7:27/M
3 Kevin Jackson Loganville GA 93 32 30 48:20.0 48:20.0 7:48/M
4 Chris Morgan Atlanta GA 135 33 36 49:48.5 49:48.5 8:02/M
5 Tyler Hagler Decatur GA 72 32 60 53:31.6 53:31.6 8:38/M
6 Jonathan Fowler Buford GA 1324 33 76 55:39.9 55:39.9 8:59/M
7 Doug Batchelder Watkinsville GA 6 32 78 55:49.7 55:49.7 9:00/M
8 Ryan Rogers Smyrna GA 162 32 82 56:44.3 56:44.3 9:09/M
9 Westley Strellis Dacula GA 176 30 97 1:00:25.8 1:00:25.8 9:45/M
10 Jonathan Wortham Atlanta GA 204 33 113 1:02:46.8 1:02:46.8 10:07/M
11 Andrew Farmer Atlanta GA 49 32 116 1:03:25.8 1:03:25.8 10:14/M
12 Christopher Hinkle Lawrenceville GA 82 30 127 1:04:55.2 1:04:55.2 10:28/M
13 Elaine Craven Suwanee GA 30 34 176 1:25:44.9 1:25:44.9 13:50/M
14 Alexander Liedtke Duluth GA 113 31 184 1:54:00.1 1:54:00.1 18:23/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Stephanie Critchfield Stockbridge GA 32 37 44 50:50.9 50:50.9 8:12/M
2 Christina Trumble Marietta GA 183 38 51 52:28.3 52:28.3 8:28/M
3 Brandi Pieplow Jefferson GA 147 38 63 53:41.6 53:41.6 8:40/M
4 Jessica Reissig Atlanta GA 153 39 74 55:32.4 55:32.4 8:57/M
5 Melissa Hatchett Demorest GA 79 39 93 59:48.6 59:48.6 9:39/M
6 Stephanie McNamer Rex GA 128 38 120 1:03:43.7 1:03:43.7 10:17/M
7 Amy Rehn Lawrenceville GA 152 39 130 1:05:42.8 1:05:42.8 10:36/M
8 Molly Leeper Marietta GA 112 35 158 1:15:27.1 1:15:27.1 12:10/M
9 Christie Eash Dacula GA 44 36 179 1:30:57.7 1:30:57.7 14:40/M
10 Rebecca Gallman Hoschton GA 59 38 182 1:39:24.4 1:39:24.4 16:02/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Stefano Rieppi Atlanta GA 155 35 7 42:29.0 42:29.0 6:51/M
2 Simone Bergese Winder GA 10 39 16 45:50.8 45:50.8 7:24/M
3 Yoshihiro Ueda Dunwoody GA 184 35 39 50:04.1 50:04.1 8:05/M
4 Carlos Felfoldi Atlanta GA 50 37 40 50:13.5 50:13.5 8:06/M
5 Ayan Banerjee Decatur GA 3 35 54 52:47.1 52:47.1 8:31/M
6 Joseph Steiner Warner Robins GA 170 35 65 54:06.7 54:06.7 8:44/M
7 Steven Fernandez Alpharetta GA 52 38 67 54:41.4 54:41.4 8:49/M
8 Adam Walker Mableton GA 191 37 80 56:15.7 56:15.7 9:04/M
9 Joel Strasser Dacula GA 174 35 90 58:55.0 58:55.0 9:30/M
10 Justin Harris Cumming GA 77 39 95 1:00:18.2 1:00:18.2 9:44/M
11 Andrew Stochel Lawrenceville GA 173 37 96 1:00:23.8 1:00:23.8 9:44/M
12 Nicholas Crabb Dacula GA 29 39 161 1:17:03.6 1:17:03.6 12:26/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Isalice Martinez Dacula GA 126 44 131 1:05:51.1 1:05:51.1 10:37/M
2 Jennifer Fernandez Alpharetta GA 53 40 133 1:06:18.1 1:06:18.1 10:42/M
3 Carrie Clonts Flowery Branch GA 23 42 142 1:09:30.7 1:09:30.7 11:13/M
4 Elizabeth Birkholz Seeke Alpharetta GA 11 40 145 1:10:47.0 1:10:47.0 11:25/M
5 Martha Koontz Buford GA 106 41 159 1:15:59.8 1:15:59.8 12:15/M
6 Karen Deleon Lawrenceville GA 37 42 163 1:17:55.5 1:17:55.5 12:34/M
7 Jennifer Covington Lawrenceville GA 26 44 167 1:20:16.2 1:20:16.2 12:57/M
8 Jenny Jackson Warner Robins GA 92 43 175 1:23:51.5 1:23:51.5 13:31/M
9 Amy Crow Atlanta GA 33 42 178 1:27:31.5 1:27:31.5 14:07/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Dana Requa Atlanta GA 154 41 14 44:21.8 44:21.8 7:09/M
2 Chris Rivard Dacula GA 157 41 15 44:32.7 44:32.7 7:11/M
3 Evan Perry Cumming GA 143 41 20 46:30.5 46:30.5 7:30/M
4 Glenn Ziesenitz Decatur GA 205 42 22 47:08.1 47:08.1 7:36/M
5 Nathan Garrison Hoschton GA 61 40 26 47:42.4 47:42.4 7:42/M
6 Kenneth Walker Marietta GA 192 43 28 47:57.8 47:57.8 7:44/M
7 Barry Posner Cumming GA 1177 43 33 48:51.3 48:51.3 7:53/M
8 Chris Oys Dacula GA 141 40 35 49:41.6 49:41.6 8:01/M
9 Seth Rhine Monroe GA 362 40 38 49:59.7 49:59.7 8:04/M
10 John Indorf Suwanee GA 91 43 43 50:40.1 50:40.1 8:10/M
11 Will Englefield Cumming GA 47 41 50 52:14.9 52:14.9 8:25/M
12 Shawn Ledford Mcdonough GA 111 44 55 53:06.7 53:06.7 8:34/M
13 Jesper Lykke Dacula GA 118 43 62 53:39.1 53:39.1 8:39/M
14 Jerome Feuiltault Atlanta GA 54 43 75 55:33.0 55:33.0 8:58/M
15 John Martin Cumming GA 125 44 79 56:03.6 56:03.6 9:02/M
16 Patrick Caldwell Dacula GA 19 41 86 57:47.9 57:47.9 9:19/M
17 Brian Bassham Buford GA 5 40 132 1:06:14.9 1:06:14.9 10:41/M
18 Miguel Deleon Lawrenceville GA 38 42 148 1:12:01.5 1:12:01.5 11:37/M
19 Shawn Rainey Flowery Branch GA 150 42 166 1:19:10.2 1:19:10.2 12:46/M
20 Robert Dublan Sandy Springs GA 43 43 177 1:25:45.3 1:25:45.3 13:50/M
21 Jason Gallman Hoschton GA 60 44 183 1:39:24.6 1:39:24.6 16:02/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Hayley Long Oxford AL 88 47 59 53:28.7 53:28.7 8:37/M
2 Pamela White Clarkston GA 197 48 66 54:14.1 54:14.1 8:45/M
3 Kathryn Zuehlke Decatur GA 207 47 69 54:49.6 54:49.6 8:50/M
4 Pamela Hall Athens GA 74 48 77 55:43.7 55:43.7 8:59/M
5 Donna Phillips Duluth GA 145 48 104 1:01:18.6 1:01:18.6 9:53/M
6 Courtney Grassi Sandy Springs GA 67 48 112 1:02:27.3 1:02:27.3 10:04/M
7 Tammy Johnson Grayson GA 101 48 126 1:04:54.7 1:04:54.7 10:28/M
8 Keren Jackson Dacula GA 515 49 134 1:06:19.7 1:06:19.7 10:42/M
9 Lisa Laskey Buford GA 108 49 141 1:08:29.8 1:08:29.8 11:03/M
10 Gwen Roberts Monroe GA 158 49 151 1:12:38.4 1:12:38.4 11:43/M
11 Emily Finn-Larkin Suwanee GA 55 47 153 1:14:00.2 1:14:00.2 11:56/M
12 Leslie Jensen-Link Roswell GA 97 45 162 1:17:26.3 1:17:26.3 12:29/M
13 Alison Grey Dacula GA 71 45 164 1:18:56.4 1:18:56.4 12:44/M
14 Lyn Stewart Acworth GA 172 45 168 1:20:41.8 1:20:41.8 13:01/M
15 Sue Williams Flowery Branch GA 201 47 174 1:22:44.0 1:22:44.0 13:21/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Peter Hirsch Marietta GA 85 46 8 42:46.1 42:46.1 6:54/M
2 Brian Genter Marietta GA 63 45 10 43:23.7 43:23.7 7:00/M
3 Mike Marsh Snellville GA 124 46 12 43:38.4 43:38.4 7:02/M
4 Pete Doedens Cumming GA 40 45 21 46:46.2 46:46.2 7:33/M
5 Stephen Long Dacula GA 115 48 24 47:27.6 47:27.6 7:39/M
6 Mark Dion Cumming GA 39 45 25 47:32.2 47:32.2 7:40/M
7 Rick Rantamaki Dacula GA 151 49 32 48:44.0 48:44.0 7:52/M
8 Dirk Maisel Cumming GA 120 47 34 49:15.6 49:15.6 7:57/M
9 David Long Oxford AL 117 46 48 51:02.3 51:02.3 8:14/M
10 Roland Zuehlke Decatur GA 206 49 53 52:33.6 52:33.6 8:29/M
11 Ryan Johnson Dunwoody GA 102 47 84 57:06.1 57:06.1 9:13/M
12 Keith Chaney Aburn GA 22 45 88 58:38.5 58:38.5 9:27/M
13 Emerson Smith Dacula GA 169 45 89 58:39.1 58:39.1 9:28/M
14 Wayne Downey Bethlehem GA 41 49 101 1:00:50.0 1:00:50.0 9:49/M
15 Matthew Strauts Mableton GA 175 46 129 1:05:28.1 1:05:28.1 10:34/M
16 Ron Nocera Lawrenceville GA 137 45 136 1:06:27.1 1:06:27.1 10:43/M
17 Mark Hartle Stone Mountain GA 78 49 138 1:06:40.9 1:06:40.9 10:45/M
18 Scott Johnson Marietta GA 103 47 140 1:07:10.8 1:07:10.8 10:50/M
19 Phil Covington Lawrenceville GA 25 45 143 1:09:42.4 1:09:42.4 11:15/M
20 Allen Orr Oxford GA 139 47 144 1:10:40.1 1:10:40.1 11:24/M
21 Michael Phipps Alpharetta GA 146 48 149 1:12:27.8 1:12:27.8 11:41/M
22 David Felfoldi Atlanta GA 51 47 171 1:22:08.1 1:22:08.1 13:15/M
23 Javier Dejesus Stone Mountain GA 1309 45 180 1:34:16.0 1:34:16.0 15:12/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Maria Hybinette Suwanee GA 90 51 128 1:05:15.6 1:05:15.6 10:31/M
2 Deb Kalish Fayetteville GA 104 54 137 1:06:39.7 1:06:39.7 10:45/M
3 Tammy Sinnette Lawrenceville GA 165 51 147 1:11:13.5 1:11:13.5 11:29/M
4 Kim Laplante Loganville GA 107 50 150 1:12:36.2 1:12:36.2 11:43/M
5 Lily Leahy Dacula GA 110 50 165 1:19:04.4 1:19:04.4 12:45/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 David Johns Buford GA 99 50 31 48:20.1 48:20.1 7:48/M
2 Thom Mercer Brooks GA 129 54 45 50:56.3 50:56.3 8:13/M
3 Scott Waldon Lawrenceville GA 190 52 49 51:12.6 51:12.6 8:15/M
4 Chris Harper Marietta GA 76 51 52 52:30.7 52:30.7 8:28/M
5 Bill Austin Buford GA 2 53 68 54:48.9 54:48.9 8:50/M
6 Steve Erwin Seneca SC 48 52 81 56:24.7 56:24.7 9:06/M
7 Brian Green Snellville GA 69 51 85 57:24.5 57:24.5 9:15/M
8 Gary Holt Douglasville GA 595 54 105 1:01:20.5 1:01:20.5 9:54/M
9 Chuck Naylor Roswell GA 136 54 121 1:03:52.9 1:03:52.9 10:18/M
10 Cliff Grable Atlanta GA 66 52 122 1:04:11.9 1:04:11.9 10:21/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Kathleen Rabenold Alpharetta GA 149 55 70 54:49.8 54:49.8 8:50/M
2 Joyce Buchleitner Alpharetta GA 18 57 94 59:56.4 59:56.4 9:40/M
3 Tricia Gallagher Peachtree Corners GA 58 55 107 1:01:40.1 1:01:40.1 9:57/M
4 Andrea Morgan 1118 58 119 1:03:39.0 1:03:39.0 10:16/M
5 Cheryl Tarr Decatur GA 179 56 169 1:21:10.8 1:21:10.8 13:05/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Don Petersen Suwanee GA 144 57 11 43:31.3 43:31.3 7:01/M
2 Dave Morgan Atlanta GA 134 59 47 51:02.1 51:02.1 8:14/M
3 Tien Ta Atlanta GA 178 57 71 54:53.5 54:53.5 8:51/M
4 Phillip Webster Bethlehem GA 193 58 72 55:01.2 55:01.2 8:52/M
5 Dave Waddell Marietta GA 189 57 73 55:20.6 55:20.6 8:55/M
6 Tim Taylor Lawrenceville GA 333 55 83 56:51.7 56:51.7 9:10/M
7 Rodger Weyant Roswell GA 196 58 91 59:11.3 59:11.3 9:33/M
8 T. Kent Hammond Atlanta GA 75 56 98 1:00:38.5 1:00:38.5 9:47/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jerry Brown Smyrna GA 16 62 61 53:36.3 53:36.3 8:39/M
2 Brian Lavender Suwanee GA 109 61 108 1:01:42.4 1:01:42.4 9:57/M
3 Joe Taylor Bethlehem GA 181 62 156 1:15:09.5 1:15:09.5 12:07/M
4 Noah Subrin Suwanee GA 177 62 157 1:15:23.9 1:15:23.9 12:10/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Sam Benedict Atlanta GA 7 69 106 1:01:38.1 1:01:38.1 9:56/M
2 David Tinsley Young Harris GA 182 66 111 1:02:05.0 1:02:05.0 10:01/M
3 Brian McAwley Bethlehem GA 1351 66 118 1:03:29.1 1:03:29.1 10:14/M
4 Steve Michael Woodstock GA 131 66 124 1:04:36.0 1:04:36.0 10:25/M
5 Jay Jackson Loganville GA 94 65 160 1:16:17.9 1:16:17.9 12:18/M
Top

Male 70 and over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Oakley Allen Mableton GA 73 70 117 1:03:27.8 1:03:27.8 10:14/M
2 Ken Brown Snellville GA 17 73 152 1:12:44.9 1:12:44.9 11:44/M
3 Jose Dejesus Lawrenceville GA 1190 70 181 1:34:16.1 1:34:16.1 15:12/M