XTERRA Georgia Fort Yargo Trail Run 2013

Age Group Results

October 12, 2013


Results By Dirty Spokes Productions,LLC Dirty Spokes


Men: Top Finishers 15-19 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69
Women: Top Finishers 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64

8.50 Miles

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Deanna McCurdy Peachtree City GA 389 40 5 1:01:50.2 1:01:50.2 7:16/M
2 Becky Lynn Athens GA 380 21 17 1:06:44.3 1:06:44.3 7:51/M
3 Torie MacDonald Atlanta GA 381 26 19 1:07:48.9 1:07:48.9 7:59/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Matt Haley Buford GA 337 30 1 53:06.8 53:06.8 6:15/M
2 Chester Topple Athens GA 434 39 2 1:00:04.1 1:00:04.1 7:04/M
3 Grahm Bahnson Atlanta GA 277 30 3 1:00:54.3 1:00:54.3 7:10/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Kari Bradley Decatur GA 290 42 46 1:13:06.7 1:13:06.7 8:36/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Chris Adkins Snellville GA 271 52 7 1:02:46.7 1:02:46.7 7:23/M
Top

Female Grandmasters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Nozomi Wade Lawrenceville GA 438 57 107 1:25:53.2 1:25:53.2 10:06/M
Top

Male Grandmasters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Riaan Malan Loganville GA 383 53 9 1:04:39.4 1:04:39.4 7:36/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Alex Hobbs Athens GA 352 16 78 1:17:51.9 1:17:51.9 9:10/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Emily Everett Snellville GA 322 20 140 1:37:58.7 1:37:58.7 11:32/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Holly Stewart Atlanta GA 429 29 35 1:10:56.4 1:10:56.4 8:21/M
2 Carrie Belmore Sugar Hill GA 283 29 81 1:18:14.7 1:18:14.7 9:12/M
3 Sam Wallace Oxford GA 84 27 96 1:22:24.4 1:22:24.4 9:42/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 David Durkin Roswell GA 317 29 29 1:09:35.4 1:09:35.4 8:11/M
2 Tom Fernekes Atlanta GA 323 28 34 1:10:47.8 1:10:47.8 8:20/M
3 Luke Whiteside Athens GA 470 26 63 1:15:37.8 1:15:37.8 8:54/M
4 Michael Magnan Atlanta GA 382 27 112 1:28:15.0 1:28:15.0 10:23/M
5 Jeremy Jones Loganville GA 366 28 139 1:37:58.6 1:37:58.6 11:32/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Rebecca Pedrick Alpharetta GA 400 31 30 1:09:39.4 1:09:39.4 8:12/M
2 Shannan Chehade Chicago IL 301 30 54 1:14:26.9 1:14:26.9 8:45/M
3 Katie Morgan Atlanta GA 468 31 60 1:15:11.5 1:15:11.5 8:51/M
4 Abby Barnard Kennesaw GA 280 34 122 1:30:45.1 1:30:45.1 10:41/M
5 Julie Ruettgers Atlanta GA 416 30 141 1:39:15.6 1:39:15.6 11:41/M
6 Stephanie Hare Atlanta GA 339 31 142 1:39:15.6 1:39:15.6 11:41/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Robert Allen Winder GA 273 31 16 1:06:44.1 1:06:44.1 7:51/M
2 Anthony Boever Atlanta GA 285 33 28 1:09:25.2 1:09:25.2 8:10/M
3 Kevin Jackson Loganville GA 362 31 38 1:12:06.3 1:12:06.3 8:29/M
4 Matthew McNamara Suwanee GA 467 33 41 1:12:24.2 1:12:24.2 8:31/M
5 Eric Crider Winder GA 306 34 47 1:13:07.3 1:13:07.3 8:36/M
6 John Davenport Canton GA 309 33 82 1:18:15.7 1:18:15.7 9:12/M
7 Brandon Forrest Gainesville GA 325 33 102 1:24:55.2 1:24:55.2 9:59/M
8 Rustom Maneksha Atlanta GA 384 34 115 1:28:41.5 1:28:41.5 10:26/M
9 Josh Rowan Auburn GA 415 34 155 1:52:30.3 1:52:30.3 13:14/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Ashley Giraud Sugar Hill GA 329 35 56 1:14:32.7 1:14:32.7 8:46/M
2 Kelly Cooper Lawrenceville GA 305 36 79 1:17:53.5 1:17:53.5 9:10/M
3 Kristi Rhine Monroe GA 410 39 84 1:18:28.8 1:18:28.8 9:14/M
4 Carrie Settles Lawrenceville GA 421 36 93 1:21:54.5 1:21:54.5 9:38/M
5 Heather Klotzer Acworth GA 373 39 95 1:22:20.6 1:22:20.6 9:41/M
6 Niki Spear Athens GA 427 36 113 1:28:37.2 1:28:37.2 10:26/M
7 Kiki Kendall Roswell GA 369 35 126 1:32:03.3 1:32:03.3 10:50/M
8 Sarah Harrington Buford GA 341 39 136 1:36:29.3 1:36:29.3 11:21/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 David Jimenez Watkinsville GA 363 38 4 1:01:30.9 1:01:30.9 7:14/M
2 Paul Humphreys Blenheim MBH 356 39 6 1:02:06.7 1:02:06.7 7:18/M
3 Eddie Delacruz Suwanee GA 310 39 8 1:04:05.0 1:04:05.0 7:32/M
4 Mark Smith Atlanta GA 425 37 13 1:06:05.8 1:06:05.8 7:46/M
5 Jason Perez Temple GA 401 38 14 1:06:22.6 1:06:22.6 7:48/M
6 Christopher Dillon Dawsonville GA 313 38 23 1:08:24.5 1:08:24.5 8:03/M
7 Arnaldo San Martin Marietta GA 417 37 24 1:08:43.1 1:08:43.1 8:05/M
8 Jon Morin Loganville GA 394 36 31 1:09:53.0 1:09:53.0 8:13/M
9 Andy Hardy Bethlehem GA 338 37 42 1:12:27.0 1:12:27.0 8:31/M
10 Chris Kellogg Buford GA 368 35 44 1:13:01.6 1:13:01.6 8:35/M
11 Joel Babcock Grayson GA 276 39 50 1:13:56.5 1:13:56.5 8:42/M
12 Kenneth Barry Atlanta GA 281 39 52 1:14:20.8 1:14:20.8 8:45/M
13 Keith Dobbs Dallas GA 315 36 57 1:14:42.6 1:14:42.6 8:47/M
14 Patrick Brooks Smyrna GA 293 38 61 1:15:19.2 1:15:19.2 8:52/M
15 Greg Hosmer Big Canoe GA 355 38 65 1:16:11.1 1:16:11.1 8:58/M
16 Mike Dyer Atlanta GA 318 39 71 1:16:59.6 1:16:59.6 9:03/M
17 Jason Peters Forsyth GA 402 35 74 1:17:39.7 1:17:39.7 9:08/M
18 Jason Barker Buford GA 279 39 120 1:30:35.2 1:30:35.2 10:39/M
19 Michael Bozeman Johns Creek GA 288 35 125 1:32:02.0 1:32:02.0 10:50/M
20 Matt Puckett Lawrenceville GA 407 36 135 1:36:17.1 1:36:17.1 11:20/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Patti Derussy Atlanta GA 312 44 69 1:16:37.2 1:16:37.2 9:01/M
2 Eugenia Cayce Decatur GA 300 42 70 1:16:48.4 1:16:48.4 9:02/M
3 Dena Daniel Marietta GA 308 43 73 1:17:09.5 1:17:09.5 9:05/M
4 Cynthia Searcy Atlanta GA 420 41 80 1:18:07.2 1:18:07.2 9:11/M
5 Janet Urbanski Warner Robins GA 436 44 85 1:18:37.8 1:18:37.8 9:15/M
6 Sheila Haynes Sugar Hill GA 344 42 99 1:23:48.9 1:23:48.9 9:52/M
7 Jade Rhudy Ringgold GA 411 42 100 1:23:49.6 1:23:49.6 9:52/M
8 Laura Fraser Atlanta GA 327 42 127 1:32:46.8 1:32:46.8 10:55/M
9 Kim Anthony Hoschton GA 163 44 144 1:40:20.9 1:40:20.9 11:48/M
10 Angela Walden Dacula GA 440 44 146 1:41:50.5 1:41:50.5 11:59/M
11 Maryellen Heishman Buford GA 346 41 159 1:59:13.8 1:59:13.8 14:02/M
12 Tina Collyer Buford GA 302 44 160 1:59:16.2 1:59:16.2 14:02/M
13 Jenny Jackson Warner Robins GA 361 42 161 2:00:00.8 2:00:00.8 14:07/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Glen Bradley Decatur GA 291 41 11 1:05:42.0 1:05:42.0 7:44/M
2 Chris Allen Bristol TN 272 43 18 1:07:46.9 1:07:46.9 7:58/M
3 Bryan Kujawski Atlanta GA 375 42 20 1:07:56.6 1:07:56.6 8:00/M
4 John Derussy Atlanta GA 311 44 25 1:08:49.5 1:08:49.5 8:06/M
5 Sean Garnett Dacula GA 328 41 26 1:09:13.1 1:09:13.1 8:09/M
6 Mark Dion Cumming GA 314 44 36 1:11:17.1 1:11:17.1 8:23/M
7 John Indorf Suwanee GA 359 42 43 1:12:51.2 1:12:51.2 8:34/M
8 Matt Baker Bishop GA 278 40 68 1:16:34.5 1:16:34.5 9:00/M
9 Chance Warren Athens GA 445 40 91 1:21:27.3 1:21:27.3 9:35/M
10 Robert Schultz Seneca SC 419 44 97 1:23:11.8 1:23:11.8 9:47/M
11 Jody Woodall Pendergrass GA 450 42 111 1:28:02.8 1:28:02.8 10:21/M
12 Jason Austin Hoschton GA 275 40 117 1:29:21.0 1:29:21.0 10:31/M
13 Billy Yeakey Marietta GA 451 40 131 1:35:36.8 1:35:36.8 11:15/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Kim Walker Lawrenceville GA 443 45 72 1:17:08.4 1:17:08.4 9:04/M
2 Pamela White Clarkston GA 448 47 87 1:19:31.9 1:19:31.9 9:21/M
3 Michele Timmerman Greeneville SC 469 47 118 1:29:43.1 1:29:43.1 10:33/M
4 Tammy Johnson Grayson GA 365 47 124 1:31:39.9 1:31:39.9 10:47/M
5 Susan Eddins Oxford GA 319 47 130 1:35:08.5 1:35:08.5 11:12/M
6 Wyly Obrien Suwanee GA 398 46 137 1:36:50.3 1:36:50.3 11:24/M
7 Christa Forrester Monroe GA 326 47 145 1:40:29.0 1:40:29.0 11:49/M
8 Sherry Lowrance Athens GA 378 45 149 1:43:15.2 1:43:15.2 12:09/M
9 Jill Robinson Gainesville GA 413 45 150 1:44:32.2 1:44:32.2 12:18/M
10 Chandra Bozeman Johns Creek GA 289 45 166 2:25:53.4 2:25:53.4 17:10/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Paul Koster Marietta GA 374 45 10 1:05:34.3 1:05:34.3 7:43/M
2 Simon Williams Buford GA 452 47 15 1:06:27.3 1:06:27.3 7:49/M
3 Doug Klassen Cumming GA 372 46 21 1:08:01.1 1:08:01.1 8:00/M
4 Scott Beardsell Peachtree City GA 282 49 22 1:08:05.7 1:08:05.7 8:01/M
5 Rick Rantamaki Dacula GA 409 48 27 1:09:21.9 1:09:21.9 8:10/M
6 Steve Slotini Gainseville GA 190 49 39 1:12:10.2 1:12:10.2 8:29/M
7 Paul Pirillo Lawrenceville GA 404 49 53 1:14:22.7 1:14:22.7 8:45/M
8 Jim Powell Suwanee GA 405 46 55 1:14:29.5 1:14:29.5 8:46/M
9 Wayne Downey Bethleham GA 316 48 58 1:15:04.5 1:15:04.5 8:50/M
10 Bill Nichols Atlanta GA 397 49 64 1:15:49.6 1:15:49.6 8:55/M
11 Sam Johnson Sandy Springs GA 364 45 66 1:16:24.1 1:16:24.1 8:59/M
12 Brendan Breault Decatur GA 292 48 75 1:17:41.7 1:17:41.7 9:08/M
13 Danny Dunn Suwanee GA 3 45 77 1:17:48.4 1:17:48.4 9:09/M
14 William Lucas Suwanee GA 379 49 90 1:21:03.6 1:21:03.6 9:32/M
15 Mark Sharpless Lawrenceville GA 422 49 105 1:25:42.7 1:25:42.7 10:05/M
16 Dale Graves Gainesville GA 334 45 121 1:30:44.2 1:30:44.2 10:40/M
17 Mark Hartle Stone Mountain GA 342 48 132 1:35:42.4 1:35:42.4 11:16/M
18 Wesley Robinson Gainesville GA 414 45 151 1:44:32.4 1:44:32.4 12:18/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Sheila Stevens Decatur GA 466 51 109 1:26:17.4 1:26:17.4 10:09/M
2 Tammy Sinnette Lawrenceville GA 423 50 138 1:37:40.2 1:37:40.2 11:29/M
3 Laurie Imes Atlanta GA 357 52 147 1:42:06.8 1:42:06.8 12:01/M
4 Monica Burnette Duluth GA 298 54 153 1:48:40.9 1:48:40.9 12:47/M
5 Sharon Connell Lawrenceville GA 304 52 158 1:55:00.2 1:55:00.2 13:32/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Larry Grummer-Strawn Tucker GA 336 50 32 1:10:11.5 1:10:11.5 8:15/M
2 Mike Hendrixson Marietta GA 347 51 37 1:12:05.1 1:12:05.1 8:29/M
3 Scott Waldon Lawrenceville GA 441 51 40 1:12:24.1 1:12:24.1 8:31/M
4 Michael Head Decatur GA 345 50 48 1:13:39.3 1:13:39.3 8:40/M
5 Greg Martin Gainesville GA 386 52 59 1:15:08.9 1:15:08.9 8:50/M
6 Joseph Meyers Montpelier VA 391 53 62 1:15:36.7 1:15:36.7 8:54/M
7 Jeff Urbanski Warner Robins GA 437 51 88 1:19:50.4 1:19:50.4 9:24/M
8 Brian Green Snellville GA 335 50 89 1:20:28.2 1:20:28.2 9:28/M
9 David Hale Columbia SC 173 53 94 1:22:11.7 1:22:11.7 9:40/M
10 Mike Hennon Kennesaw GA 348 53 101 1:24:21.2 1:24:21.2 9:55/M
11 William O'Cain Mcdonough GA 399 51 103 1:25:24.6 1:25:24.6 10:03/M
12 Bob Neurath Tucker GA 396 54 104 1:25:25.3 1:25:25.3 10:03/M
13 Gary Holt Douglasville GA 354 53 129 1:34:10.2 1:34:10.2 11:05/M
14 Charles Eddins Oxford GA 320 50 152 1:45:18.3 1:45:18.3 12:23/M
15 Daniel Catchings Dahlonega GA 299 51 154 1:50:38.1 1:50:38.1 13:01/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Sue Neurath Tucker GA 395 56 110 1:27:38.5 1:27:38.5 10:19/M
2 Anna Bouzyk Lilburn GA 287 57 114 1:28:40.1 1:28:40.1 10:26/M
3 Andrea Morgan Atlanta GA 393 57 123 1:31:12.7 1:31:12.7 10:44/M
4 Joyce Buchleitner Alpharetta GA 295 56 128 1:33:22.5 1:33:22.5 10:59/M
5 Maria Marlowe Auburn GA 385 59 143 1:39:42.4 1:39:42.4 11:44/M
6 Beth Thompson Buford GA 433 56 164 2:15:34.6 2:15:34.6 15:57/M
7 Lori Brown Suwanee GA 294 55 165 2:21:12.3 2:21:12.3 16:37/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 David Herrigel Atlanta GA 349 55 12 1:05:49.9 1:05:49.9 7:45/M
2 David Leatherman Rocky Face GA 376 59 33 1:10:18.6 1:10:18.6 8:16/M
3 Dave Morgan Atlanta GA 392 58 45 1:13:02.1 1:13:02.1 8:36/M
4 Drew Walker Greenwood SC 442 55 51 1:14:08.2 1:14:08.2 8:43/M
5 David Way Snellville GA 446 59 76 1:17:46.2 1:17:46.2 9:09/M
6 James Wade Lawrenceville GA 439 56 83 1:18:23.7 1:18:23.7 9:13/M
7 Phillip Webster Bethlehem GA 447 57 86 1:19:12.2 1:19:12.2 9:19/M
8 Jon Erickson Atlanta GA 321 57 116 1:28:56.6 1:28:56.6 10:28/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Sherry Bilodeau Roswell GA 284 63 156 1:52:36.7 1:52:36.7 13:15/M
2 Linda Pinner Suwanee GA 403 61 163 2:06:20.1 2:06:20.1 14:52/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Randall Godwin Dalton GA 331 62 49 1:13:50.1 1:13:50.1 8:41/M
2 Mark Compton Watkinsville GA 303 61 67 1:16:26.6 1:16:26.6 9:00/M
3 Jeffrey Cross Atlanta GA 307 61 98 1:23:44.7 1:23:44.7 9:51/M
4 Richard Stokes Ball Ground GA 430 61 106 1:25:45.3 1:25:45.3 10:05/M
5 Brian Boham Marietta GA 286 60 108 1:25:53.9 1:25:53.9 10:06/M
6 Ron Burnette Duluth GA 297 60 119 1:29:59.8 1:29:59.8 10:35/M
7 Mack McCormick Milton GA 387 61 134 1:36:15.0 1:36:15.0 11:19/M
8 Jay Jackson Loganville GA 360 64 148 1:42:45.5 1:42:45.5 12:05/M
9 Joe Taylor Bethlehem GA 432 61 157 1:54:30.5 1:54:30.5 13:28/M
10 Joseph Pritchard Hapeville GA 406 64 162 2:04:58.0 2:04:58.0 14:42/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Don Burkett Mineral Bluff GA 296 66 92 1:21:36.8 1:21:36.8 9:36/M
2 Jim Merritt Buford GA 390 67 133 1:35:58.6 1:35:58.6 11:17/M