XTERRA Georgia Fort Yargo Trail Run 2013

Age Group Results

October 12, 2013


Results By Dirty Spokes Productions,LLC Dirty Spokes


Men: Top Finishers 0-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 70-99
Women: Top Finishers 0-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64

3.1 Miles

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Madeline Pearce Atlanta GA 1966 17 7 22:05.5 22:05.5 7:07/M
2 Hayley Long Oxford GA 1952 46 14 24:01.0 24:01.0 7:45/M
3 Sarah Allen Bristol TN 1871 14 18 25:08.3 25:08.3 8:06/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jackson Pearce Atlanta GA 1965 16 1 18:58.1 18:58.1 6:07/M
2 Steven Spears Atlanta GA 1747 17 2 19:57.9 19:57.9 6:26/M
3 Johnny Garner Oakwood GA 1744 51 3 20:35.8 20:35.8 6:38/M
Top

Female 14 and under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Lila Corbitt Tucker GA 1899 13 23 26:25.4 26:25.4 8:31/M
2 Lily Gowens Duluth GA 1925 12 29 27:18.9 27:18.9 8:48/M
3 Julia Schroer 1851 12 40 29:57.2 29:57.2 9:40/M
4 Morgan Amrozowicz Dacula GA 1874 11 44 30:26.0 30:26.0 9:49/M
5 Mary Landis Sarazen 1982 11 45 30:26.0 30:26.0 9:49/M
6 Callie Haulk Griffin GA 1745 14 61 31:56.4 31:56.4 10:18/M
7 Vivian Robinson Gainesville GA 1974 13 94 35:41.4 35:41.4 11:31/M
8 Kelsey Artman Hoschton GA 1876 11 99 36:14.4 36:14.4 11:41/M
9 Ava Scott Braselton GA 1986 8 100 36:14.9 36:14.9 11:41/M
10 Ella Scott Braselton GA 1985 11 101 36:15.1 36:15.1 11:42/M
11 Peyton Smith Buford GA 1992 11 118 44:15.9 44:15.9 14:16/M
Top

Male 14 and under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Kyle Garnett Dacula GA 1923 14 10 22:54.7 22:54.7 7:23/M
2 Max Garnett Dacula GA 1921 11 19 25:13.1 25:13.1 8:08/M
3 Chase Childs Dacula GA 1892 12 57 31:36.7 31:36.7 10:12/M
4 Jackson Clayton Dacula GA 1865 12 80 33:47.6 33:47.6 10:54/M
5 Bryce Sarazen 1981 13 96 36:00.7 36:00.7 11:37/M
6 Hamp Childs Dacula GA 1893 10 97 36:01.2 36:01.2 11:37/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Summer Allen Bristol TN 1870 16 31 27:31.7 27:31.7 8:53/M
2 Madeline Robinson Gainesville GA 412 17 125 47:01.5 47:01.5 15:10/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Kevan Kadkhodaian Fayetteville GA 1943 16 11 23:24.7 23:24.7 7:33/M
2 Britt Sarazen 1980 15 27 27:01.5 27:01.5 8:43/M
3 Hank Robinson Gainesville GA 1973 15 122 45:56.2 45:56.2 14:49/M
4 Max Wuest Gainesville GA 1849 15 123 45:58.0 45:58.0 14:50/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Brittany Arthur Cumming GA 1875 21 113 39:18.8 39:18.8 12:41/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Michael Fowler Gainesville GA 1919 23 15 24:21.1 24:21.1 7:51/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Sylvia Felder Valdosta GA 1917 28 21 25:23.9 25:23.9 8:11/M
2 Anna Frey Atlanta GA 1920 27 25 26:41.2 26:41.2 8:36/M
3 Kathleen Howard Sugar Hill GA 1933 27 26 26:49.8 26:49.8 8:39/M
4 Stephanie Magnan Atlanta GA 1955 27 33 27:59.4 27:59.4 9:02/M
5 Jessica Grummer-Strawn Tucker GA 1929 26 36 28:43.1 28:43.1 9:16/M
6 Xin Jia Decatur GA 1937 27 48 30:36.6 30:36.6 9:52/M
7 Rebekah Tillman Monticello GA 1996 26 58 31:40.5 31:40.5 10:13/M
8 Erika Rees Tinley Park IL 1970 27 73 33:05.3 33:05.3 10:40/M
9 Brandy Busby Warner Robins GA 1885 26 74 33:28.5 33:28.5 10:48/M
10 Bethany Palmer Winder GA 1961 28 86 34:30.6 34:30.6 11:08/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jeremy Allen Powder Springs GA 1868 27 95 35:49.2 35:49.2 11:33/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Mola Bergese Winder GA 1881 30 30 27:20.5 27:20.5 8:49/M
2 Ashley Johnson Griffin GA 1939 32 62 31:57.1 31:57.1 10:18/M
3 Kristina Parrish Norcross GA 1963 34 68 32:42.6 32:42.6 10:33/M
4 Ali Gross Atlanta GA 1928 31 71 32:52.9 32:52.9 10:36/M
5 Jennifer Foskey Monroe GA 1918 34 108 38:09.0 38:09.0 12:18/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Josh Crane Hartwell GA 1743 31 12 23:30.0 23:30.0 7:35/M
2 Andrew Belmore Sugar Hill GA 1879 32 87 34:41.8 34:41.8 11:11/M
3 Joseph King Atlanta GA 1945 33 105 37:05.3 37:05.3 11:58/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Melinda Delacruz Suwanee GA 1903 39 47 30:31.7 30:31.7 9:51/M
2 Melinda Herman Loganville GA 1932 39 49 30:43.9 30:43.9 9:55/M
3 Gretchen Childs Dacula GA 1891 36 60 31:43.5 31:43.5 10:14/M
4 Karin Klapak Atlanta GA 371 37 64 32:09.6 32:09.6 10:22/M
5 Rosanne Gross Atlanta GA 1927 35 70 32:47.4 32:47.4 10:35/M
6 Kelly Booker Marietta GA 1884 39 77 33:44.4 33:44.4 10:53/M
7 Teresa Dobbs Dallas GA 1909 36 83 34:01.6 34:01.6 10:58/M
8 Miriam Pearson Sarasota FL 1967 35 109 38:16.8 38:16.8 12:21/M
9 Becky Smith Buford GA 1991 39 119 44:16.1 44:16.1 14:17/M
10 Tanya Ward Lula GA 2000 35 128 47:23.3 47:23.3 15:17/M
11 Angie Duff Loganville GA 1913 38 130 47:54.0 47:54.0 15:27/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Simone Bergese Winder GA 1880 38 4 21:18.6 21:18.6 6:52/M
2 Matt Sheffield Marietta GA 1987 38 6 21:55.7 21:55.7 7:04/M
3 Mark Robertson Marietta GA 1850 37 8 22:22.4 22:22.4 7:13/M
4 Jeremy Gritton Senoia GA 1926 36 9 22:45.5 22:45.5 7:20/M
5 Robert Jacobs Dacula GA 1936 39 16 24:32.0 24:32.0 7:55/M
6 Rick Newell Bethlehem GA 1959 38 17 24:52.8 24:52.8 8:01/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Melissa Allen Bristol TN 1869 41 35 28:37.0 28:37.0 9:14/M
2 Ginger Delong Braselton GA 1905 41 42 30:02.1 30:02.1 9:41/M
3 Jennifer Evans Dacula GA 1916 44 54 31:09.0 31:09.0 10:03/M
4 Chalise Sarazen 1979 42 59 31:43.4 31:43.4 10:14/M
5 Julia Cherkasova Lilburn GA 1890 41 72 32:57.2 32:57.2 10:38/M
6 Jennifer Cooper Lawrenceville GA 1897 42 75 33:37.7 33:37.7 10:51/M
7 Heidi Clayton Dacula GA 1895 40 84 34:28.9 34:28.9 11:07/M
8 Wendy Timler Dacula GA 1997 41 85 34:29.5 34:29.5 11:07/M
9 Sandi Lewallen Lula GA 1948 43 88 34:43.2 34:43.2 11:12/M
10 Sonia Storbeck Atlanta GA 1994 44 92 35:06.4 35:06.4 11:19/M
11 Heather Scott Braselton GA 1984 44 102 36:29.0 36:29.0 11:46/M
12 Lori Ann Dressel Atlanta GA 1912 42 103 36:32.5 36:32.5 11:47/M
13 Diana Hartle Winterville GA 1931 42 106 37:45.0 37:45.0 12:11/M
14 Robyn Dilorenzo Sarasota FL 1906 41 110 39:00.7 39:00.7 12:35/M
15 Carol Santmier Dacula GA 1977 44 111 39:05.5 39:05.5 12:36/M
16 Suma Vupputuri Decatur GA 1748 43 127 47:02.8 47:02.8 15:10/M
17 Karen Casey Loganville GA 1889 42 129 47:53.9 47:53.9 15:27/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Eddy Saldana Duluth GA 1976 43 5 21:39.6 21:39.6 6:59/M
2 James Corbitt Tucker GA 1898 44 24 26:25.7 26:25.7 8:31/M
3 Wayne Gowens Duluth GA 1924 44 28 27:18.6 27:18.6 8:48/M
4 Christopher Casey Loganville GA 1888 42 32 27:58.5 27:58.5 9:01/M
5 Damon Delong Braselton GA 1904 41 41 29:58.1 29:58.1 9:40/M
6 Michael Sinnette Lawrenceville GA 1990 44 43 30:09.0 30:09.0 9:44/M
7 Jaime Guadalupe Lawrenceville GA 1930 42 56 31:32.5 31:32.5 10:10/M
8 Shawn Rainey Flowery Branch GA 1969 41 107 37:46.9 37:46.9 12:11/M
9 Scott Santmier Dacula GA 1978 44 112 39:06.7 39:06.7 12:37/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Tisa Pearce Atlanta GA 1964 46 37 28:43.2 28:43.2 9:16/M
2 Amanda Landes Grayson GA 1947 47 38 29:37.8 29:37.8 9:33/M
3 Eleanora Robinson Atlanta GA 1975 45 46 30:30.1 30:30.1 9:50/M
4 Heather Graves Gainesville GA 333 47 53 31:08.3 31:08.3 10:03/M
5 Tanya Bonnet Dacula GA 1883 46 55 31:32.1 31:32.1 10:10/M
6 Cindy Ittner Dacula GA 1935 48 67 32:19.1 32:19.1 10:25/M
7 Jacqualyn Huckabey Flowery Branch GA 1934 49 76 33:43.9 33:43.9 10:53/M
8 Amy Schieffelin Loganville GA 1983 46 90 35:00.4 35:00.4 11:17/M
9 Julie Tobin Loganville GA 1998 45 91 35:06.3 35:06.3 11:19/M
10 Rhonda Pottinger 1968 49 115 39:52.0 39:52.0 12:52/M
11 Stacy Shuler Winder GA 1846 45 116 42:21.6 42:21.6 13:40/M
12 Dana Cole Decatur GA 1896 48 126 47:02.6 47:02.6 15:10/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 David Long Oxford GA 1953 45 13 23:49.7 23:49.7 7:41/M
2 Carl Fuller Winder GA 1847 45 22 26:11.7 26:11.7 8:27/M
3 Dan O'Brien Suwanee GA 1749 46 50 30:53.2 30:53.2 9:58/M
4 William Dilorenzo Sarasota FL 1907 46 89 34:56.4 34:56.4 11:16/M
5 Brian Dodge Sarasota FL 1910 49 121 45:05.3 45:05.3 14:33/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jessica Beardsell Peachtree City GA 1878 50 34 28:30.3 28:30.3 9:12/M
2 Norma Rainwater Oakwood GA 1742 53 51 30:59.0 30:59.0 10:00/M
3 Marina Malan Loganville GA 1956 54 52 31:03.1 31:03.1 10:01/M
4 Melanie Johnson Smyrna GA 1940 54 65 32:10.1 32:10.1 10:23/M
5 Patricia Kadkhodaian Fayetteville GA 1944 50 82 33:59.4 33:59.4 10:58/M
6 Lisa Pane Decatur GA 1962 52 98 36:06.0 36:06.0 11:39/M
7 Babette Baker Flowery Branch GA 1877 52 114 39:34.5 39:34.5 12:46/M
8 Diana Busby Warner Robbins GA 1886 54 117 43:34.5 43:34.5 14:03/M
9 Rosanne Dodge Sarasota FL 1911 50 120 45:05.2 45:05.2 14:33/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Tim Johnson Pendergrass GA 1938 52 39 29:42.8 29:42.8 9:35/M
2 Bill Ripley Watkinsville GA 1971 53 104 36:34.2 36:34.2 11:48/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Katherine Erickson Atlanta GA 1915 57 66 32:11.5 32:11.5 10:23/M
2 Diane Loos Decatur GA 1954 56 124 46:00.1 46:00.1 14:50/M
3 Gloria Orlosky Lilburn GA 1960 58 131 53:10.2 53:10.2 17:09/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 David Johnson Sugar Hill GA 1848 55 81 33:51.2 33:51.2 10:55/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Sally Ann Darby Atlanta GA 1900 61 79 33:47.5 33:47.5 10:54/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Donald Jones Buford GA 1942 61 20 25:18.8 25:18.8 8:10/M
2 Jesse Elrod, III Buford GA 1914 64 78 33:46.2 33:46.2 10:54/M
Top

Male 70 and over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Robert Holmes Loganville GA 1746 72 63 32:02.5 32:02.5 10:20/M
2 Ken Brown Snellville GA 1736 72 69 32:46.3 32:46.3 10:34/M
3 Casey Jones Atlanta GA 1941 83 93 35:20.7 35:20.7 11:24/M