XTERRA Georgia Battle at Big Creek Trail Run 2013

Age Group Results

November 02, 2013


Results By Dirty Spokes Productions,LLC Dirty Spokes


Men: Top Finishers 0-14 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Women: Top Finishers 0-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64

10.0 Miles

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Mary Dressler Atlanta GA 1567 36 40 1:23:51.9 1:23:51.9 8:23/M
2 Kelly Doyle Marietta GA 1565 23 47 1:25:27.7 1:25:27.7 8:33/M
3 Holly Stewart Atlanta GA 1711 29 49 1:26:20.7 1:26:20.7 8:38/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jesse Rappole Atlanta GA 1687 1 1 1:02:48.4 1:02:48.4 6:17/M
2 Jason Dressler Atlanta GA 1566 41 2 1:03:13.4 1:03:13.4 6:19/M
3 Matt Haley Buford GA 1602 30 3 1:04:45.9 1:04:45.9 6:29/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Kari Bradley Decatur GA 1529 42 51 1:26:46.5 1:26:46.5 8:41/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Wayne Goff Acworth GA 1592 47 7 1:11:48.4 1:11:48.4 7:11/M
Top

Female Grandmasters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Carrie Dix Roswell GA 1562 52 95 1:36:53.8 1:36:53.8 9:41/M
Top

Male Grandmasters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Chris Adkins Snellville GA 1501 52 12 1:14:33.8 1:14:33.8 7:27/M
Top

Female 14 and under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Sarah Allen Bristol TN 6 14 75 1:34:00.8 1:34:00.8 9:24/M
Top

Male 14 and under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Korey Shively Madison AL 1739 14 6 1:10:36.0 1:10:36.0 7:04/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Summer Allen Bristol TN 8 16 129 1:47:24.1 1:47:24.1 10:44/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Brittany Maddock Milledgeville GA 1647 23 110 1:42:11.7 1:42:11.7 10:13/M
2 Hannah Foster Milledgeville GA 1584 22 117 1:42:38.3 1:42:38.3 10:16/M
3 Danielle Sarlo Burlington NJ 1701 24 125 1:44:55.2 1:44:55.2 10:30/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Alec Blenis Roswell GA 1513 20 4 1:07:32.6 1:07:32.6 6:45/M
2 Robert Kelly Atlanta GA 1632 22 100 1:37:47.3 1:37:47.3 9:47/M
3 Oran Allen Milledgeville GA 1502 24 109 1:42:11.7 1:42:11.7 10:13/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Nicole Mitter Atlanta GA 1662 26 140 1:48:46.9 1:48:46.9 10:53/M
2 Lisa Murphy Macon GA 1668 29 145 1:49:26.6 1:49:26.6 10:57/M
3 Jessie Roberts Woodstock GA 1695 28 160 1:54:41.8 1:54:41.8 11:28/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Ryan Turner Sandy Springs GA 1718 29 11 1:14:11.2 1:14:11.2 7:25/M
2 David Durkin Roswell GA 1569 29 22 1:19:44.3 1:19:44.3 7:58/M
3 Kevin Murray Atlanta GA 1669 26 45 1:25:03.7 1:25:03.7 8:30/M
4 Brian Gregoire Atlanta GA 1598 25 53 1:27:40.4 1:27:40.4 8:46/M
5 Tom Fernekes Atlanta GA 1580 28 62 1:29:39.0 1:29:39.0 8:58/M
6 Carlos Alvarez Lawrenceville GA 1505 29 69 1:32:39.6 1:32:39.6 9:16/M
7 Luis Villegas Mableton GA 1720 25 118 1:42:50.7 1:42:50.7 10:17/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Rebecca Pedrick Alpharetta GA 1680 31 50 1:26:43.1 1:26:43.1 8:40/M
2 Miraya Goretzki Atlanta GA 1594 34 89 1:35:42.3 1:35:42.3 9:34/M
3 Jennifer Crandall Atlanta GA 1550 33 136 1:48:31.9 1:48:31.9 10:51/M
4 Abby Barnard Kennesaw GA 1507 34 153 1:53:30.7 1:53:30.7 11:21/M
5 Rachel Schaffer Atlanta GA 1702 33 175 2:04:26.6 2:04:26.6 12:27/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Daniel Jessee Atlanta GA 1624 31 5 1:08:43.1 1:08:43.1 6:52/M
2 David Gill Atlanta GA 1590 33 9 1:13:34.6 1:13:34.6 7:21/M
3 Greg Rusiecki Decatur GA 1699 30 24 1:20:44.3 1:20:44.3 8:04/M
4 Bryan McClintock Atlanta GA 1655 31 28 1:21:25.0 1:21:25.0 8:09/M
5 Aaron Maas Alpharetta GA 1646 34 35 1:23:11.4 1:23:11.4 8:19/M
6 Matthew McNamara Suwanee GA 1657 33 56 1:28:27.7 1:28:27.7 8:51/M
7 Josh Wilcoxon Roswell GA 1731 33 61 1:29:38.2 1:29:38.2 8:58/M
8 Jacob Johnston Hazlehurst GA 1626 34 63 1:29:46.8 1:29:46.8 8:59/M
9 Andrew Knouse Roswell GA 1638 31 64 1:29:53.4 1:29:53.4 8:59/M
10 Jacob Burleson Hampton GA 1537 30 66 1:30:58.5 1:30:58.5 9:06/M
11 Ian North Atlanta GA 1674 31 68 1:32:10.9 1:32:10.9 9:13/M
12 Adam Susmarski Erie PA 1714 30 82 1:35:24.3 1:35:24.3 9:32/M
13 Robert Kinnebrew Atlanta GA 1635 33 137 1:48:32.6 1:48:32.6 10:51/M
14 Rustom Maneksha Atlanta GA 1650 34 170 1:59:25.0 1:59:25.0 11:57/M
15 Gonzalo Cordova Atlanta GA 1548 34 179 2:09:56.4 2:09:56.4 13:00/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Beth Onorato Sandy Springs GA 1678 37 71 1:33:02.9 1:33:02.9 9:18/M
2 Kristi Rhine Monroe GA 1690 39 77 1:34:20.9 1:34:20.9 9:26/M
3 Kate Cook Roswell GA 1547 37 88 1:35:42.2 1:35:42.2 9:34/M
4 Erin Evans Atlanta GA 1578 36 101 1:38:09.8 1:38:09.8 9:49/M
5 Heather Klotzer Acworth GA 1637 39 111 1:42:11.9 1:42:11.9 10:13/M
6 Mandy Ray Gadsden AL 1688 38 112 1:42:12.3 1:42:12.3 10:13/M
7 Laura Kahn Roswell GA 1631 39 131 1:47:44.7 1:47:44.7 10:46/M
8 Roxanna Bradford Roswell GA 1526 36 132 1:47:53.6 1:47:53.6 10:47/M
9 Heidi Seever Atlanta GA 1705 35 135 1:48:10.7 1:48:10.7 10:49/M
10 Christine Brown Cumming GA 1531 35 142 1:49:18.0 1:49:18.0 10:56/M
11 Katherine Youngblood Roswell GA 1736 37 143 1:49:18.4 1:49:18.4 10:56/M
12 Alison Lowry Decatur GA 1644 38 144 1:49:21.7 1:49:21.7 10:56/M
13 Bobbie Rae Erickson Decatur GA 1577 37 149 1:51:34.6 1:51:34.6 11:09/M
14 Lane Hammack Roswell GA 1603 35 150 1:51:38.1 1:51:38.1 11:10/M
15 Kiki Kendall Roswell GA 1633 35 159 1:54:38.6 1:54:38.6 11:28/M
16 Linda Demma Atlanta GA 1556 38 172 1:59:53.2 1:59:53.2 11:59/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 David Jimenez Watkinsville GA 1625 38 8 1:13:09.3 1:13:09.3 7:19/M
2 Chris Harman Atlanta GA 1605 35 10 1:14:02.2 1:14:02.2 7:24/M
3 Woody Dover Decatur GA 1564 35 14 1:15:53.7 1:15:53.7 7:35/M
4 Eddie Delacruz Suwanee GA 1555 39 20 1:18:31.9 1:18:31.9 7:51/M
5 Travis Cole Cumming GA 27 35 21 1:19:41.7 1:19:41.7 7:58/M
6 James Taylor Alpharetta GA 1716 37 30 1:21:49.0 1:21:49.0 8:11/M
7 Jon Morin Loganville GA 1667 36 31 1:22:00.9 1:22:00.9 8:12/M
8 Michael Dye Roswell GA 1570 35 34 1:23:09.3 1:23:09.3 8:19/M
9 Wes Varda Atlanta GA 1719 37 36 1:23:16.4 1:23:16.4 8:20/M
10 Jeremy Wadkins Fortson GA 1723 36 39 1:23:35.3 1:23:35.3 8:22/M
11 Jason Perez Temple GA 1681 38 43 1:24:10.2 1:24:10.2 8:25/M
12 Chris Dillon Dawsonville GA 1559 38 46 1:25:06.9 1:25:06.9 8:31/M
13 Trevor Hosch Atlanta GA 1616 37 48 1:25:37.5 1:25:37.5 8:34/M
14 Henry Bradley Roswell GA 1527 38 52 1:27:33.2 1:27:33.2 8:45/M
15 Tim Roberson Decatur GA 1694 35 67 1:31:15.0 1:31:15.0 9:08/M
16 Steve Blazejewski Marietta GA 1512 39 74 1:33:52.9 1:33:52.9 9:23/M
17 Michael Oglesby Chattanooga TN 1677 38 78 1:34:37.5 1:34:37.5 9:28/M
18 Kenneth Barry Atlanta GA 1508 39 81 1:35:21.9 1:35:21.9 9:32/M
19 Mark Smith Atlanta GA 1708 37 84 1:35:31.1 1:35:31.1 9:33/M
20 J. West Johns Creek GA 1730 37 99 1:37:45.5 1:37:45.5 9:47/M
21 Judson Daniel Atlanta GA 1741 37 102 1:39:19.7 1:39:19.7 9:56/M
22 Argus Wiley Loganville GA 1732 38 105 1:41:08.7 1:41:08.7 10:07/M
23 Stephen Boyd Kennesaw GA 1522 35 119 1:44:05.6 1:44:05.6 10:25/M
24 Peter Denis Atlanta GA 1557 37 124 1:44:54.6 1:44:54.6 10:29/M
25 Adam Miller Marietta GA 1661 36 158 1:54:23.1 1:54:23.1 11:26/M
26 Matthew Puckett Cumming GA 1685 36 164 1:56:11.1 1:56:11.1 11:37/M
27 William Jones Roswell GA 1629 39 169 1:59:10.3 1:59:10.3 11:55/M
28 Michael Bozeman Johns Creek GA 1523 35 174 2:03:33.3 2:03:33.3 12:21/M
29 Zac Murray Roswell GA 1670 35 177 2:05:58.9 2:05:58.9 12:36/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Christine Schulz Roswell GA 1703 41 58 1:28:52.9 1:28:52.9 8:53/M
2 Sheila Haynes Sugar Hill GA 1609 42 104 1:40:11.8 1:40:11.8 10:01/M
3 Hilary Jarecki Gadsden AK 1623 44 106 1:41:12.4 1:41:12.4 10:07/M
4 Catherine Gagne Marietta GA 1585 42 120 1:44:16.3 1:44:16.3 10:26/M
5 Holly Derstine Atlanta GA 1558 42 122 1:44:42.2 1:44:42.2 10:28/M
6 Laura Hutchins Roswell GA 1620 42 155 1:53:45.1 1:53:45.1 11:23/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Joe Juarez Alpharetta GA 1630 42 13 1:15:49.8 1:15:49.8 7:35/M
2 Chris Rivard Dacula GA 1693 40 15 1:16:21.8 1:16:21.8 7:38/M
3 Glenn Bradley Decatur GA 1528 41 25 1:20:49.3 1:20:49.3 8:05/M
4 Bryan Kujawski Atlanta GA 1642 42 29 1:21:36.8 1:21:36.8 8:10/M
5 Chris Allen Bristol TN 1504 43 32 1:22:40.1 1:22:40.1 8:16/M
6 Marc Buckman Cumming GA 1534 42 33 1:23:06.1 1:23:06.1 8:19/M
7 Joshua Weeks Acworth GA 1728 40 41 1:24:01.5 1:24:01.5 8:24/M
8 Scott Mize Austell GA 1663 43 42 1:24:07.8 1:24:07.8 8:25/M
9 Mark Dion Cumming GA 1561 44 54 1:27:49.7 1:27:49.7 8:47/M
10 David Meyers Canton GA 1659 43 65 1:30:22.1 1:30:22.1 9:02/M
11 Jerome Feuiltault Atlanta GA 1581 42 73 1:33:42.2 1:33:42.2 9:22/M
12 Edgardo Ifran Woodstock GA 1621 44 83 1:35:26.8 1:35:26.8 9:33/M
13 Travis Williams Acworth GA 1734 44 85 1:35:37.9 1:35:37.9 9:34/M
14 Fred Soller Alpharetta GA 1709 40 87 1:35:41.7 1:35:41.7 9:34/M
15 Daniel Moffet Atlanta GA 1664 43 90 1:35:44.3 1:35:44.3 9:34/M
16 Jason Russell Atlanta GA 1700 42 92 1:36:31.5 1:36:31.5 9:39/M
17 Chris Hicks Kennesaw GA 1613 42 108 1:41:19.5 1:41:19.5 10:08/M
18 Elder Rincon Roswell GA 1691 40 115 1:42:34.1 1:42:34.1 10:15/M
19 Hoc Kho Roswell GA 1634 44 130 1:47:36.4 1:47:36.4 10:46/M
20 Erik Egsieker Happy Valley OR 1576 42 134 1:48:01.4 1:48:01.4 10:48/M
21 Karl Egsieker Peachtree City GA 1575 40 147 1:50:40.3 1:50:40.3 11:04/M
22 Jason Austin Hoschton FM 1506 40 148 1:50:44.2 1:50:44.2 11:04/M
23 Mark Haberlen Smyrna GA 1601 44 178 2:08:22.2 2:08:22.2 12:50/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Belinda Young Chatsworth GA 1735 45 55 1:28:11.3 1:28:11.3 8:49/M
2 Kim Walker Lawrenceville GA 1725 45 98 1:37:42.1 1:37:42.1 9:46/M
3 Kathryn Zuehlke Decatur GA 1738 46 123 1:44:54.3 1:44:54.3 10:29/M
4 Melanie Blenis Roswell GA 1514 46 141 1:48:58.7 1:48:58.7 10:54/M
5 Kiersten Bohannon Acworth GA 1520 45 171 1:59:41.2 1:59:41.2 11:58/M
6 Adriana Becameil Roswell GA 1510 45 182 2:21:47.8 2:21:47.8 14:11/M
7 Chandra Bozeman Johns Creek GA 1524 45 188 3:01:35.6 3:01:35.6 18:10/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Eric Green Avondale Estates GA 1596 46 16 1:17:04.4 1:17:04.4 7:42/M
2 Matthew Marion Atlanta GA 1651 48 17 1:17:40.8 1:17:40.8 7:46/M
3 Paul Koster Marietta GA 1640 45 26 1:20:54.1 1:20:54.1 8:05/M
4 Doug Klassen Cumming GA 1636 46 27 1:21:14.6 1:21:14.6 8:07/M
5 Scott Beardsell Peachtree City GA 1509 49 37 1:23:19.6 1:23:19.6 8:20/M
6 Billy Bradach Roswell GA 1525 46 38 1:23:29.4 1:23:29.4 8:21/M
7 Rick Rantamaki Dacula GA 1686 48 44 1:24:45.8 1:24:45.8 8:29/M
8 Phillip Cohen Roswell GA 1544 47 80 1:35:21.2 1:35:21.2 9:32/M
9 Charles Bohannon Acworth GA 1519 45 86 1:35:39.8 1:35:39.8 9:34/M
10 Roland Zuehlke Decatur GA 1737 48 91 1:35:45.8 1:35:45.8 9:35/M
11 Brendan Breault Decatur GA 1530 48 96 1:37:14.2 1:37:14.2 9:43/M
12 Brett Jones Lawrenceville GA 1628 49 97 1:37:38.8 1:37:38.8 9:46/M
13 Mike Ebert Cumming GA 1572 49 103 1:39:20.3 1:39:20.3 9:56/M
14 Jefferson Allen Atlanta GA 1503 46 113 1:42:29.6 1:42:29.6 10:15/M
15 Dale Graves Gainesville GA 1595 45 151 1:52:20.1 1:52:20.1 11:14/M
16 Lupe Martinez Peoria IL 1652 46 156 1:53:54.1 1:53:54.1 11:23/M
17 Timothy Burdick Roswell GA 1535 47 163 1:55:38.6 1:55:38.6 11:34/M
18 Greg Gentile Douglasville GA 1589 46 168 1:58:46.9 1:58:46.9 11:53/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Sheila Stevens Decatur GA 1740 51 127 1:46:00.7 1:46:00.7 10:36/M
2 Tammy Sinnette Lawrenceville GA 1707 50 173 2:00:56.0 2:00:56.0 12:06/M
3 Laurie Imes Atlanta GA 1622 52 180 2:12:04.7 2:12:04.7 13:12/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Riaan Malan Loganville GA 1649 53 18 1:18:01.7 1:18:01.7 7:48/M
2 Johnny Garner Oakwood GA 1588 51 19 1:18:04.0 1:18:04.0 7:48/M
3 Hans Weissenburger Alpharetta GA 1729 51 23 1:20:16.1 1:20:16.1 8:02/M
4 Scott Waldon Lawrenceville GA 1724 51 57 1:28:28.7 1:28:28.7 8:51/M
5 Tom Davis Atlanta GA 1554 54 59 1:28:59.4 1:28:59.4 8:54/M
6 Robert Payne Avondale Estates GA 1679 51 60 1:29:38.1 1:29:38.1 8:58/M
7 Jeff Roetger 1696 51 70 1:33:00.5 1:33:00.5 9:18/M
8 Chris Harper Marietta GA 1606 50 72 1:33:20.4 1:33:20.4 9:20/M
9 Wylie Ewing Atlanta GA 1579 53 93 1:36:34.6 1:36:34.6 9:39/M
10 William O'Cain Mcdonough GA 1676 51 126 1:45:04.6 1:45:04.6 10:30/M
11 Brian Green Snellville GA 1597 50 128 1:46:47.4 1:46:47.4 10:41/M
12 Jeff Hughes Roswell GA 1618 51 133 1:47:53.8 1:47:53.8 10:47/M
13 David Hale Johns Creek GA 114 53 139 1:48:41.6 1:48:41.6 10:52/M
14 Patrick Hughes Atlanta GA 1617 51 152 1:53:20.3 1:53:20.3 11:20/M
15 Mike Hennon Kennesaw GA 1611 53 157 1:54:13.5 1:54:13.5 11:25/M
16 Gary Holt Douglasville GA 1615 53 165 1:56:48.2 1:56:48.2 11:41/M
17 Bob Neurath Tucker GA 1671 54 167 1:58:32.5 1:58:32.5 11:51/M
18 Daniel Catchings Dahlonega GA 1541 51 181 2:16:26.2 2:16:26.2 13:39/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Nozomi Wade Lawrenceville GA 1722 57 138 1:48:41.5 1:48:41.5 10:52/M
2 Anna Bouzyk Lilburn GA 1521 57 161 1:54:48.8 1:54:48.8 11:29/M
3 Lori Brown Suwanee GA 1532 55 187 2:49:06.8 2:49:06.8 16:55/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Phillip Webster Bethlehem GA 1727 57 76 1:34:19.5 1:34:19.5 9:26/M
2 James Wade Lawrenceville GA 1721 56 94 1:36:43.1 1:36:43.1 9:40/M
3 Dana Dangar Cumming GA 1553 56 116 1:42:34.2 1:42:34.2 10:15/M
4 David North Stone Mountain GA 1675 57 162 1:55:26.7 1:55:26.7 11:33/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Linda Romero Snellville GA 1698 62 154 1:53:37.6 1:53:37.6 11:22/M
2 Sherry Bilodeau Roswell GA 1511 63 183 2:21:49.3 2:21:49.3 14:11/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Mark Compton Watkinsville GA 1545 61 79 1:34:38.7 1:34:38.7 9:28/M
2 Jeffrey Cross Atlanta GA 1551 61 107 1:41:15.1 1:41:15.1 10:08/M
3 Richard Stokes Ball Ground GA 1712 61 121 1:44:38.5 1:44:38.5 10:28/M
4 Ron Burnette Duluth GA 1538 60 146 1:50:15.5 1:50:15.5 11:02/M
5 Joseph Pritchard Hapeville GA 1684 64 184 2:36:53.0 2:36:53.0 15:41/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Don Burkett Mineral Bluff GA 1536 66 114 1:42:31.0 1:42:31.0 10:15/M
2 Jim Merritt Buford GA 1658 67 176 2:04:28.2 2:04:28.2 12:27/M
3 Richard Blue Atlanta GA 1515 68 185 2:43:49.0 2:43:49.0 16:23/M
4 Lewis McDonald Alanta GA 1656 68 186 2:43:49.8 2:43:49.8 16:23/M
Top

Male 70 and over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jesus Romero Snellville GA 1697 76 166 1:56:57.8 1:56:57.8 11:42/M