XTERRA Georgia Fort Yargo Trail Run 2015

Age Group Results

October 10, 2015


Results by Dirty Spokes Productions, LLC


Men: Top Finishers 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Women: Top Finishers 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64

8.75 Miles

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Brittany Wilson Alto GA 1996 24 21 1:13:12.1 1:13:12.1 8:22/M
2 Pamela Hall Athens GA 1903 49 26 1:15:29.6 1:15:29.6 8:38/M
3 Kaytna Thaker Atlanta GA 1977 26 28 1:15:55.2 1:15:55.2 8:41/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Matt Haley Buford GA 1769 32 1 57:00.3 57:00.3 6:31/M
2 Mark Loudon-Brown Atlanta GA 1929 35 2 58:13.3 58:13.3 6:39/M
3 Stefano Rieppi Atlanta GA 1956 36 3 1:00:39.5 1:00:39.5 6:56/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Kathleen Rabenold Alpharetta GA 1953 56 35 1:17:37.9 1:17:37.9 8:52/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 David Jimenez Watkinsville GA 1921 40 5 1:02:38.7 1:02:38.7 7:09/M
Top

Female Grandmasters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Laura Hodges Loganville GA 1912 51 41 1:19:35.8 1:19:35.8 9:06/M
Top

Male Grandmasters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Johnny Garner 1759 53 10 1:06:29.6 1:06:29.6 7:36/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Ally Mooney Marietta GA 1938 27 39 1:18:35.8 1:18:35.8 8:59/M
2 Laura Page Acworth GA 1948 25 50 1:21:30.8 1:21:30.8 9:19/M
3 Blair Mayer Grayson GA 1932 27 84 1:35:48.6 1:35:48.6 10:57/M
4 Laura Barg-Walkow Wayne PA 1861 27 97 1:40:43.7 1:40:43.7 11:31/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Kevin Murray Atlanta GA 1944 28 6 1:03:33.0 1:03:33.0 7:16/M
2 Jeremy Henderson Athens GA 1908 29 12 1:07:23.9 1:07:23.9 7:42/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Emily Buck Atlanta GA 1873 30 38 1:18:34.8 1:18:34.8 8:59/M
2 Kate Taylor Gainesville GA 1975 30 86 1:36:53.4 1:36:53.4 11:04/M
3 Tiffany Montrose Watkinsville GA 1937 33 109 1:44:15.3 1:44:15.3 11:55/M
4 Lala Tambora Macon GA 1973 34 111 1:45:09.9 1:45:09.9 12:01/M
5 Lisa Cash Atlanta GA 1878 33 125 1:53:18.7 1:53:18.7 12:57/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Brian Langman Sandy Springs GA 1927 31 19 1:12:48.5 1:12:48.5 8:19/M
2 Preston Henry Bogart GA 1909 33 33 1:17:12.3 1:17:12.3 8:49/M
3 Michael Basile Athens GA 1863 33 63 1:26:08.2 1:26:08.2 9:51/M
4 Mike McGee Alpharetta GA 1933 31 72 1:30:25.9 1:30:25.9 10:20/M
5 Joe Youker Atlanta GA 2000 30 119 1:51:08.8 1:51:08.8 12:42/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Wethu Trumble Marietta GA 1981 39 51 1:22:05.1 1:22:05.1 9:23/M
2 Catharine Wooten Atlanta GA 1998 39 94 1:38:42.2 1:38:42.2 11:17/M
3 Stephanie McNamer Rex GA 1934 39 98 1:40:59.3 1:40:59.3 11:32/M
4 Jacque Gregory Roswell GA 1901 38 127 2:00:30.4 2:00:30.4 13:46/M
5 Lynnessa Snodgrass Snellville GA 1967 39 134 2:14:17.6 2:14:17.6 15:21/M
6 Rhonda Balkcom Jefferson GA 1860 39 140 2:21:58.3 2:21:58.3 16:13/M
7 Rebecca Gallman Hoschton GA 1896 39 141 2:32:28.9 2:32:28.9 17:25/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Lee Kneer Atlanta GA 1925 36 4 1:01:45.5 1:01:45.5 7:03/M
2 Michael Smilley Lawrenceville GA 1965 35 8 1:04:13.7 1:04:13.7 7:20/M
3 Mark Smith Atlanta GA 1966 39 16 1:10:25.4 1:10:25.4 8:03/M
4 Gavin McCormack Atlanta GA 1771 38 20 1:13:11.2 1:13:11.2 8:22/M
5 Claud Crosby Decatur GA 1884 35 22 1:14:18.1 1:14:18.1 8:29/M
6 Sibley Bryan III Athens GA 1872 37 25 1:15:26.9 1:15:26.9 8:37/M
7 Ross Wise 1767 36 31 1:16:19.9 1:16:19.9 8:43/M
8 Justin Husson Lilburn GA 1914 37 36 1:17:59.7 1:17:59.7 8:55/M
9 Donald Millard Atlanta GA 1936 38 40 1:19:28.5 1:19:28.5 9:05/M
10 Joseph Siskey Jefferson GA 1964 38 45 1:20:44.4 1:20:44.4 9:14/M
11 John Land Macon GA 1926 37 48 1:21:19.0 1:21:19.0 9:18/M
12 Jason Ward Forsyth GA 1990 38 49 1:21:23.2 1:21:23.2 9:18/M
13 Dane Garland Avondale Estates GA 1898 37 64 1:26:12.0 1:26:12.0 9:51/M
14 Sean Sawyer Atlanta GA 1840 36 79 1:34:05.4 1:34:05.4 10:45/M
15 Zachary Reed Hoschton GA 1791 35 104 1:43:26.1 1:43:26.1 11:49/M
16 Jay Tumale 1761 36 108 1:44:14.7 1:44:14.7 11:55/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Chantelle Kirk Tunnel Hill GA 1924 41 55 1:23:33.2 1:23:33.2 9:33/M
2 Kim Sawyer Marietta GA 1962 43 67 1:28:28.5 1:28:28.5 10:07/M
3 Amy Millard Atlanta GA 1935 40 70 1:29:11.8 1:29:11.8 10:12/M
4 Becky Morris Auburn GA 1941 43 80 1:34:11.0 1:34:11.0 10:46/M
5 Rebecca Bachman Hoschton GA 1859 40 103 1:43:11.5 1:43:11.5 11:48/M
6 Emily Dalton 1772 40 113 1:46:10.6 1:46:10.6 12:08/M
7 Jenny Jackson Warner Robins GA 1917 44 130 2:04:10.5 2:04:10.5 14:11/M
8 Michelle Hodge Covington GA 1911 42 139 2:16:05.7 2:16:05.7 15:33/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Simone Bergese 1765 40 7 1:03:58.2 1:03:58.2 7:19/M
2 Eddie Delacruz Suwanee GA 1888 41 9 1:06:13.9 1:06:13.9 7:34/M
3 Kenneth Walker Marietta GA 1989 44 11 1:06:52.0 1:06:52.0 7:39/M
4 Nathan Garrison Hoschton GA 1899 41 15 1:10:17.8 1:10:17.8 8:02/M
5 Kenneth Barry Smyrna GA 1862 41 37 1:18:16.6 1:18:16.6 8:57/M
6 John Indorf Suwanee GA 1915 44 43 1:20:02.7 1:20:02.7 9:09/M
7 Will Englefield Cumming GA 1893 42 56 1:23:35.9 1:23:35.9 9:33/M
8 Jesper Lykke Dacula GA 1930 44 59 1:24:43.2 1:24:43.2 9:41/M
9 Devang Dave Atlanta GA 1886 41 69 1:28:39.5 1:28:39.5 10:08/M
10 Craig Dupuis Marietta GA 1892 43 75 1:31:09.7 1:31:09.7 10:25/M
11 Matt Morris Auburn GA 1942 44 76 1:32:32.9 1:32:32.9 10:35/M
12 Thompson Brock Hoschton GA 1870 43 78 1:33:39.7 1:33:39.7 10:42/M
13 John Christian Buford GA 1757 42 81 1:34:28.5 1:34:28.5 10:48/M
14 Jody Woodall Pendergrass GA 1997 44 83 1:35:14.4 1:35:14.4 10:53/M
15 Brian McEvoy 1766 44 90 1:37:50.3 1:37:50.3 11:11/M
16 Andrew Butts Dacula GA 1876 42 100 1:42:11.4 1:42:11.4 11:41/M
17 Jason Thayer Suwanee GA 1978 40 101 1:42:13.3 1:42:13.3 11:41/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Kim Walker 1988 47 47 1:21:18.0 1:21:18.0 9:17/M
2 Pamela White Clarkston GA 1991 49 58 1:24:35.6 1:24:35.6 9:40/M
3 Deloni Tichenor Dallas GA 1980 46 61 1:25:02.5 1:25:02.5 9:43/M
4 Amy Pfeufer Decatur GA 1950 48 91 1:37:52.2 1:37:52.2 11:11/M
5 Lyn Ryter Decatur GA 1961 49 92 1:37:53.1 1:37:53.1 11:11/M
6 Caroline Enloe Decatur GA 1894 46 105 1:43:47.8 1:43:47.8 11:52/M
7 Michelle Cotter Decatur GA 1883 45 106 1:43:53.1 1:43:53.1 11:52/M
8 Anne Jacobs Acworth GA 1918 47 116 1:47:29.1 1:47:29.1 12:17/M
9 Emily Finn-Larkin Suwanee GA 1895 48 117 1:50:33.0 1:50:33.0 12:38/M
10 Rashell Downing Winder GA 1891 46 132 2:12:22.5 2:12:22.5 15:08/M
11 Terri Lester Snellville GA 1928 47 133 2:14:16.5 2:14:16.5 15:21/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 John Derussy Dunwoody GA 1889 46 17 1:11:16.2 1:11:16.2 8:09/M
2 Mark Dion Cumming GA 1890 46 18 1:11:39.6 1:11:39.6 8:11/M
3 David Allegood Atlanta GA 1856 49 23 1:14:35.8 1:14:35.8 8:31/M
4 Stephen Wilbanks Gainesville GA 1994 46 30 1:16:06.9 1:16:06.9 8:42/M
5 Brad Joiner Decatur GA 1922 47 32 1:16:46.4 1:16:46.4 8:46/M
6 Shawn Cahill Dacula GA 1877 46 42 1:19:46.1 1:19:46.1 9:07/M
7 Chris Bell Buford GA 1865 45 52 1:22:22.2 1:22:22.2 9:25/M
8 Steve Poulter Watkinsville GA 1952 45 53 1:22:27.1 1:22:27.1 9:25/M
9 Brian Thibo Atlanta GA 1979 47 62 1:25:12.0 1:25:12.0 9:44/M
10 Alan Ashley Winder GA 1858 45 65 1:26:40.6 1:26:40.6 9:54/M
11 Stephan Cloitre Atlanta GA 1881 46 66 1:27:26.0 1:27:26.0 10:00/M
12 Dale Graves Gainesville GA 1900 47 88 1:37:27.0 1:37:27.0 11:08/M
13 Henry Kirkpatrick Perry GA 1768 46 89 1:37:30.5 1:37:30.5 11:09/M
14 Jason Gallman Hoschton GA 1897 45 142 2:32:29.4 2:32:29.4 17:26/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Deborah L. Taylor Roswell GA 1976 52 60 1:24:56.0 1:24:56.0 9:42/M
2 Lisa Grippe Lawrenceville GA 1902 54 82 1:35:01.5 1:35:01.5 10:52/M
3 Wendy Cates Cumming GA 1879 50 102 1:42:40.3 1:42:40.3 11:44/M
4 Sheri Katinsky Decatur GA 1923 53 107 1:43:55.0 1:43:55.0 11:53/M
5 Dayna Hebermehl Johns Creek GA 1907 51 112 1:46:01.8 1:46:01.8 12:07/M
6 Tammy Sinnette Lawrenceville GA 1963 52 115 1:47:27.2 1:47:27.2 12:17/M
7 Catherine Soda Dacula GA 1968 54 123 1:53:12.2 1:53:12.2 12:56/M
8 Cindy Ittner Dacula GA 1916 50 126 1:58:19.4 1:58:19.4 13:31/M
9 Teresa Hearn Stone Mountain GA 1906 54 131 2:07:47.9 2:07:47.9 14:36/M
10 Regina Talley Dillard GA 1972 50 136 2:15:26.3 2:15:26.3 15:29/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jeff Davis Madison GA 1887 52 13 1:07:26.4 1:07:26.4 7:42/M
2 Rick Rantamaki Dacula GA 1954 50 14 1:09:04.8 1:09:04.8 7:54/M
3 Scott Beardsell Peachtree City GA 1864 51 24 1:15:10.7 1:15:10.7 8:35/M
4 Wayne Downey Bethlehem GA 1770 50 44 1:20:20.7 1:20:20.7 9:11/M
5 Scott Waldon Lawrenceville GA 1987 53 54 1:22:28.4 1:22:28.4 9:25/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Nozomi Wade Lawrenceville GA 1985 59 68 1:28:29.2 1:28:29.2 10:07/M
2 Norma Rainwater Oakwood GA 1758 55 85 1:36:41.7 1:36:41.7 11:03/M
3 Andrea Morgan Atlanta GA 1939 59 87 1:37:15.9 1:37:15.9 11:07/M
4 Louanne Wiant Clayton GA 1993 55 110 1:44:49.4 1:44:49.4 11:59/M
5 Cynthia Whittemore Cumming GA 1992 58 114 1:46:55.6 1:46:55.6 12:13/M
6 Susan Wyman Hayesville NC 1999 56 120 1:51:58.6 1:51:58.6 12:48/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Dale Vanhooser Duluth GA 1984 58 29 1:16:03.4 1:16:03.4 8:41/M
2 Dennis Noskin Greenwich CT 1945 58 34 1:17:36.8 1:17:36.8 8:52/M
3 James Wade Lawrenceville GA 1986 58 46 1:21:06.3 1:21:06.3 9:16/M
4 Phillip Webster Bethlehem GA 1760 59 57 1:24:25.3 1:24:25.3 9:39/M
5 Tim Page Acworth GA 1949 56 73 1:30:55.7 1:30:55.7 10:23/M
6 Gary Holt Douglasville GA 1913 55 95 1:40:02.5 1:40:02.5 11:26/M
7 Rusty O'Shields Suwanee GA 1947 58 121 1:52:01.4 1:52:01.4 12:48/M
8 Patrick Boyd Dacula GA 1774 56 124 1:53:13.3 1:53:13.3 12:56/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Linda Romero Snellville GA 1959 64 77 1:32:56.0 1:32:56.0 10:37/M
2 Janice Pope Lawrenceville GA 1951 61 118 1:51:08.3 1:51:08.3 12:42/M
3 Kathy Allen Clayton GA 1857 62 135 2:15:19.3 2:15:19.3 15:28/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Dave Morgan Atlanta GA 1940 60 27 1:15:33.4 1:15:33.4 8:38/M
2 Don Cole Monroe GA 1882 62 74 1:31:09.2 1:31:09.2 10:25/M
3 Richard Stokes Bethlehem GA 1970 63 93 1:38:15.8 1:38:15.8 11:14/M
4 Joe Taylor Bethlehem GA 1974 63 129 2:02:29.5 2:02:29.5 14:00/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Don Burkett Mineral Bluff GA 1874 68 71 1:29:51.6 1:29:51.6 10:16/M
2 Michael Chase Decatur GA 1880 66 122 1:52:03.9 1:52:03.9 12:48/M
Top

Male 70 and over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jesus Romero Snellville GA 1958 78 96 1:40:26.2 1:40:26.2 11:29/M
2 Walter Harvey Jefferson GA 1905 72 99 1:41:03.6 1:41:03.6 11:33/M
3 Ken Brown Snellville GA 1871 74 128 2:02:29.3 2:02:29.3 14:00/M
4 Lewis McDonald Atlanta GA 151 70 137 2:16:02.9 2:16:02.9 15:33/M
5 Richard Blue Atlanta GA 1868 70 138 2:16:04.3 2:16:04.3 15:33/M