Dirty Spokes Harbins Park 10K/5K Trail Run 2019

Age Group Results

September 28, 2019


Results by Dirty Spokes Productions, LLC


Men: Top Finishers 10-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-99
Women: Top Finishers 0- 9 10-14 15-19 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 70-74 75-99

3.1 Miles

Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Megan Zanone Lula GA 1687 26 11 23:07.5 23:07.5 7:28/M
2 Sydney Dewoody Atlanta GA 1901 17 17 25:11.9 25:11.9 8:08/M
3 Brittany Hewell Alto GA 1933 27 18 25:21.7 25:21.7 8:11/M
Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Joe Whalley Johnís Creek GA 1998 21 1 18:49.5 18:49.5 6:04/M
2 Isaac Kiefer Decatur GA 1950 16 2 19:14.6 19:14.6 6:12/M
3 Emerson Plantico Roswell GA 1971 29 3 19:36.3 19:36.3 6:19/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Ashley Hope Canton GA 1936 46 20 25:33.2 25:33.2 8:15/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Tim Spradlin Oakwood GA 1989 55 4 19:47.7 19:47.7 6:23/M
Top

Female Grandmasters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Debbi West Rome GA 1997 56 29 26:58.2 26:58.2 8:42/M
Top

Male Grandmasters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Tom Doering Milton GA 1902 59 8 22:13.5 22:13.5 7:10/M
Top

Female Senior Grandmasters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Ruth Henderson Kennesaw GA 1932 60 85 34:52.8 34:52.8 11:15/M
Top

Male Senior Grandmasters Winners

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Paul Furbish Winterville GA 1910 62 10 22:33.3 22:33.3 7:17/M
Top

Female 9 and Under

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Gioia Bergese Lawrenceville GA 1871 7 95 36:26.4 36:26.4 11:45/M
2 Ella Gable Decatur GA 1912 9 102 38:18.5 38:18.5 12:21/M
3 Adalyn Kremer Buford GA 1953 9 135 58:12.5 58:12.5 18:47/M
Top

Female 10 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Emily Gable Decatur GA 1911 11 79 34:05.3 34:05.3 11:00/M
2 Julia Bubelis Hoschton GA 1880 11 81 34:13.8 34:13.8 11:03/M
3 Mailou Bergese Lawrenceville GA 1870 10 94 36:25.6 36:25.6 11:45/M
4 Clara Jay Cumming GA 1945 10 126 46:50.2 46:50.2 15:07/M
5 Emery Schroer Dacula GA 86 10 137 1:11:42.1 1:11:42.1 23:08/M
6 Blakely Schroer 93 14 139 1:11:54.4 1:11:54.4 23:12/M
Top

Male 10 to 14

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Kent Grayson Thomasville GA 1921 13 6 21:33.3 21:33.3 6:57/M
2 Jaxon Barnard Alpharetta GA 1864 13 33 27:34.0 27:34.0 8:54/M
Top

Female 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Madelyn Butterworth Buford GA 1886 17 26 26:45.3 26:45.3 8:38/M
2 Jennifer Barnard Alpharetta GA 1865 19 77 33:51.5 33:51.5 10:55/M
Top

Male 15 to 19

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Dominic Marcheso Peachtree Corners GA 1958 15 22 25:58.5 25:58.5 8:23/M
2 Robert Gardner Cumming GA 1913 16 69 32:08.6 32:08.6 10:22/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Travis Whitten Atlanta GA 2000 24 50 29:58.8 29:58.8 9:40/M
2 Alexander Deal Gainesville GA 1897 23 140 1:19:32.9 1:19:32.9 25:40/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Madison Slaughter Charleston SC 1957 28 84 34:40.4 34:40.4 11:11/M
2 Amber Aldridge Winder GA 1861 26 90 35:52.3 35:52.3 11:34/M
3 Carla Lowe Marietta GA 1955 28 124 45:43.9 45:43.9 14:45/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jose Rodriguez Duluth GA 1979 26 12 23:14.1 23:14.1 7:30/M
2 Blake Daniel Cleveland GA 1896 29 25 26:24.0 26:24.0 8:31/M
3 Cody Ogden Cleveland GA 1967 28 31 27:21.9 27:21.9 8:50/M
4 Tanner West Buford GA 1996 27 38 28:06.5 28:06.5 9:04/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Kendall Ingram Lawrenceville GA 1938 30 72 32:41.4 32:41.4 10:33/M
2 Katrina Castle Buford GA 1890 34 93 36:22.2 36:22.2 11:44/M
3 Kathryn Murray Cartersville GA 1965 30 106 38:52.4 38:52.4 12:32/M
4 Melanie Sligh Winder GA 1986 31 120 43:48.6 43:48.6 14:08/M
5 Lindsey Bryant Bogart GA 1878 33 130 50:32.9 50:32.9 16:18/M
6 Gabrielle Kremer Buford GA 1952 34 134 58:11.8 58:11.8 18:46/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Andrew Blenk Marietta GA 1872 30 27 26:50.6 26:50.6 8:40/M
2 Duncan Sligh Winder GA 1985 31 53 30:10.8 30:10.8 9:44/M
3 Nick Castle Buford GA 1889 34 136 1:09:39.7 1:09:39.7 22:28/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Robin Luke Silver Creek GA 1956 39 35 27:43.9 27:43.9 8:57/M
2 Angel Acosta Alpharetta GA 1860 39 41 28:27.9 28:27.9 9:11/M
3 Melissa Gunter Atlanta GA 1923 37 43 28:46.0 28:46.0 9:17/M
4 Rosa Ponder Silver Creek GA 1972 38 45 29:02.1 29:02.1 9:22/M
5 Ashley Cribb Social Circle GA 1894 37 98 37:38.5 37:38.5 12:09/M
6 Christin Deloach Alpharetta GA 1899 38 112 39:31.6 39:31.6 12:45/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Michael Mauk Lawrenceville GA 1960 39 5 21:31.7 21:31.7 6:57/M
2 Jonathan Wortham Atlanta GA 1668 37 42 28:28.0 28:28.0 9:11/M
3 Adam Avenali Smyrna GA 1863 36 55 30:18.2 30:18.2 9:47/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Rhiannon Eades Bishop GA 1905 42 63 31:25.1 31:25.1 10:08/M
2 Katie Perry Lawrenceville GA 1968 43 73 33:16.4 33:16.4 10:44/M
3 Joanna Key Duluth GA 1949 42 80 34:11.8 34:11.8 11:02/M
4 Stacy Bubelis Hoschton GA 1879 43 82 34:14.2 34:14.2 11:03/M
5 Amy Rehn Lawrenceville GA 1976 43 87 35:06.7 35:06.7 11:20/M
6 Ashley Tremblay Buford GA 1990 41 92 36:17.0 36:17.0 11:42/M
7 Emily La Dawn Wright Sugar Hill GA 1685 44 116 40:29.9 40:29.9 13:04/M
8 Lori Jacks Flowery Branch GA 1940 41 118 40:39.9 40:39.9 13:07/M
9 Rebecca Melsheimer Cartersville GA 1963 40 123 45:31.8 45:31.8 14:41/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Scott Beardsley Atlanta GA 1866 41 7 22:06.6 22:06.6 7:08/M
2 Marc Colavito Buford GA 1892 43 30 26:59.8 26:59.8 8:43/M
3 William Jacks Flowery Branch GA 1941 42 62 31:24.5 31:24.5 10:08/M
4 Daniel Vaughn Rome GA 1994 41 68 31:58.9 31:58.9 10:19/M
5 Carlos Felfoldi Atlanta GA 1744 41 114 39:47.9 39:47.9 12:50/M
6 David Felfoldi Brookhaven GA 1908 40 115 39:48.0 39:48.0 12:50/M
7 Khris Jay Cumming GA 1944 43 127 46:50.4 46:50.4 15:07/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jessica Gerard Centerville GA 1915 49 39 28:12.1 28:12.1 9:06/M
2 Josefina Knapp Alpharetta GA 1951 49 46 29:16.3 29:16.3 9:27/M
3 Betsy Weiss Buford GA 1995 46 48 29:33.4 29:33.4 9:32/M
4 Maketa Benson Atlanta GA 1869 49 51 30:04.5 30:04.5 9:42/M
5 Marianne Marcheso Peachtree Cornes GA 1959 46 91 35:54.9 35:54.9 11:35/M
6 Carrie Clonts Johns Creek GA 1891 46 97 37:33.5 37:33.5 12:07/M
7 Jennifer Dehart Peachtree City GA 1898 45 101 37:59.8 37:59.8 12:15/M
8 Christina Gardner Cumming GA 1914 47 107 39:08.6 39:08.6 12:38/M
9 Monica Bumgarner Braselton GA 1881 45 108 39:08.9 39:08.9 12:38/M
10 Candace Kemp Jefferson GA 1948 49 129 49:49.6 49:49.6 16:04/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Hobbie Eckes Loganville GA 1906 46 9 22:27.0 22:27.0 7:15/M
2 Charles Pippin Woodstock GA 1970 46 13 24:04.6 24:04.6 7:46/M
3 Chris Bell Buford GA 1867 48 15 24:55.9 24:55.9 8:03/M
4 Keith Zielinski Snellville GA 1688 47 16 25:08.4 25:08.4 8:07/M
5 Paul Benson Atlanta GA 1868 49 36 27:47.5 27:47.5 8:58/M
6 Matt Butterworth Buford GA 1885 45 57 30:43.0 30:43.0 9:55/M
7 Jeff Shell Acworth GA 1984 47 59 30:58.1 30:58.1 9:59/M
8 Robert Doyal Peachtree City GA 1904 46 74 33:23.1 33:23.1 10:46/M
9 Jeff Neal Cumming GA 1966 49 89 35:29.5 35:29.5 11:27/M
10 Dean Underwood Dunwoody GA 1993 48 103 38:22.0 38:22.0 12:23/M
11 Joe Geter Tyrone GA 1916 48 119 40:55.5 40:55.5 13:12/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Andrea Redman Decatur GA 1975 52 34 27:39.0 27:39.0 8:55/M
2 Candy Brewer Rome GA 1875 50 66 31:42.1 31:42.1 10:14/M
3 Cheryl Hall Dacula GA 1924 51 86 35:01.4 35:01.4 11:18/M
4 Paula Hasberger Sharpsburg GA 1928 50 109 39:11.4 39:11.4 12:39/M
5 Heather Graves Gainesville GA 1920 52 111 39:27.6 39:27.6 12:44/M
6 Cindy Ittner Lawrenceville GA 1939 53 121 44:30.0 44:30.0 14:21/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Rick Rantamaki Buford GA 1974 53 14 24:29.7 24:29.7 7:54/M
2 Brian Hasberger Sharpsburg GA 1927 50 37 28:04.4 28:04.4 9:03/M
3 Charles Allen Stockbridge GA 1862 52 44 28:49.1 28:49.1 9:18/M
4 Darryl Brunk Tyrone GA 1877 52 47 29:26.8 29:26.8 9:30/M
5 Paul McElveen Loganville GA 1962 50 54 30:14.5 30:14.5 9:45/M
6 Scott Heins Cumming GA 1930 52 56 30:19.5 30:19.5 9:47/M
7 Dale Graves Gainesville GA 1919 50 76 33:36.2 33:36.2 10:50/M
8 Richard Smith Atlanta GA 1987 52 99 37:39.7 37:39.7 12:09/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Rae Dewoody Atlanta GA 1900 56 58 30:47.8 30:47.8 9:56/M
2 Carla Gleason Alpharetta GA 1918 59 60 31:10.3 31:10.3 10:03/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jay Spearman Dunwoody GA 1988 57 32 27:32.6 27:32.6 8:53/M
2 Bill Richardson Watkinsville GA 1977 58 52 30:07.3 30:07.3 9:43/M
3 Doug Brockelbank Alpharetta GA 1712 57 65 31:40.3 31:40.3 10:13/M
4 James R. Brown Bryson City NC 1876 58 70 32:23.4 32:23.4 10:27/M
5 Thomas Williams Lawrenceville GA 1637 57 78 33:58.5 33:58.5 10:58/M
6 Thomas Normile Marietta GA 368 59 83 34:31.4 34:31.4 11:08/M
7 Edward Glauser Athens GA 1917 55 104 38:38.8 38:38.8 12:28/M
8 Marshall Nash Decatur GA 521 55 110 39:27.4 39:27.4 12:44/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Alice Schneider Kennesaw GA 1981 64 88 35:23.7 35:23.7 11:25/M
2 Janice Bryant Hoschton GA 1716 63 96 36:43.3 36:43.3 11:51/M
3 Lisa Hancock Clarkesville GA 1925 64 100 37:49.7 37:49.7 12:12/M
4 Pam Kellogg Clarkston GA 1947 61 132 56:18.4 56:18.4 18:10/M
5 Julie Jackson Clarkston GA 1942 60 133 56:20.7 56:20.7 18:11/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Kevin Farrell Grayson GA 1907 62 19 25:23.8 25:23.8 8:12/M
2 Jim Hancock Clarkesville GA 1926 64 21 25:49.4 25:49.4 8:20/M
3 Scott Bennett Cumming GA 653 62 23 26:06.7 26:06.7 8:25/M
4 Paul Schneider Kennesaw GA 1982 62 28 26:57.1 26:57.1 8:42/M
5 James Wade Lawrenceville GA 1846 61 40 28:17.2 28:17.2 9:08/M
6 John Byerley Decatur GA 1887 63 61 31:18.4 31:18.4 10:06/M
7 Dana Dangar Cumming GA 1895 61 64 31:34.9 31:34.9 10:11/M
8 Gary Henderson Kennesaw GA 1931 61 75 33:24.6 33:24.6 10:47/M
9 Kirk Bryant Hoschton GA 1715 63 122 44:59.4 44:59.4 14:31/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jerry Brown Smyrna GA 108 66 24 26:07.7 26:07.7 8:26/M
2 Ronald Burnette Big Canoe GA 1884 65 71 32:23.5 32:23.5 10:27/M
3 Paul Foster Hampton GA 1909 66 105 38:43.8 38:43.8 12:30/M
4 Jay Jackson Loganville GA 1943 69 117 40:37.2 40:37.2 13:06/M
Top

Female 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Susan Burkett Mineral Bluff GA 1882 70 128 49:01.2 49:01.2 15:49/M
Top

Male 70 to 74

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Don Burkett Mineral Bluff GA 1883 71 49 29:52.2 29:52.2 9:38/M
2 Johnny Hinman Gray GA 1935 71 67 31:46.9 31:46.9 10:15/M
3 Rick Blue Atlanta GA 1873 73 113 39:46.3 39:46.3 12:50/M
4 Lewis McDonald Atlanta GA 1961 73 131 55:24.7 55:24.7 17:52/M
Top

Female 75 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Jackie Phillips Columbus GA 1969 75 125 45:51.1 45:51.1 14:47/M
Top

Male 75 and Over

Place Name City Bib No Age Overall Chip Time Gun Time Pace
1 Don Schroer 88 79 138 1:11:54.3 1:11:54.3 23:12/M